Co to są produkty strukturyzowane?

Poradnik Inwestowania

Nowoczesne inwestycje z ochroną kapitału, które dają szansę na wygenerowanie atrakcyjnego zysku – brzmi to jak mrzonka, a to najkrótszy możliwy opis produktów strukturyzowanych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych bankowych lokat, w strukturach odsetki nie są gwarantowane. Konstrukcja struktur (to powszechne określenie tego rodzaju inwestycji) sprawia, że wynik każdej z nich jest zależny od pewnego instrumentu finansowego lub ich grupy (koszyka). Przeciętnemu klientowi banku produkt strukturyzowany daje dostęp do szerokiej gamy rynków. Można znaleźć inwestycje oparte na cenie złota, ropy, giełd azjatyckich czy naszego polskiego indeksu WIG20 gromadzącego 20 największych spółek Giełdy Papierów Wartościowych. Nie brakuje też ofert pozwalających zarobić na osłabieniu lub umocnieniu złotego (najczęściej wobec euro).

Struktury sprzedawane są w tzw. subskrypcjach. Bank ogłasza, że przez najbliższych kilka tygodni będzie można nabywać dany produkt, a potem będzie on już niedostępny. To odróżnia je np. od otwartych funduszy inwestycyjnych, których jednostki nabywać można w dowolnym momencie. Mają też datę początku i końca inwestycji. Na polskim rynku dostępne są struktury od trzymiesięcznych do nawet pięcioletnich.

Najciekawszą cechą produktów strukturyzowanych jest ochrona kapitału. W zdecydowanej większości inwestycji jest ona pełna, co oznacza, że jeśli klient nie wycofa się przed planowanym terminem, odzyska co najmniej 100 proc. zainwestowanych środków. To zabezpiecza klientów przed stratami. Takiego komfortu nie dają ani tradycyjne fundusze inwestycyjne, ani inwestowanie na giełdzie, ani lokowanie oszczędności w złoto czy inne metale.

Jest to możliwe dzięki podziałowi środków klienta na dwie części. Większa część (np. 80 czy 90 proc. środków) lokowana jest w obligacje lub depozyt, który po zakończeniu inwestycji ma zwrócić dokładnie 100 proc. kwoty wpłaconej przez klienta. Za resztę (naturalnie po potrąceniu sobie prowizji) bank kupuje tzw. opcje, czyli bardzo ryzykowne instrumenty finansowe, które mogą przynieść wysoki zysk. Jeśli scenariusz zakładany przez bank się zrealizuje, z części opcyjnej generowane są odsetki dla klienta. Jeśli przewidywania analityków się nie sprawdzą, inwestor otrzyma z powrotem tyle, ile zainwestował na początku.

Produkty strukturyzowane

Produkty strukturyzowane w praktyce

2 thoughts on “Co to są produkty strukturyzowane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>