Karta kredytowa – jak umiejętnie korzystać z długu?

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że Polacy trzymają w portfelach ok. 32 mln kart płatniczych, z czego niecałe 6,8 mln to karty kredytowe. Kredytówka w zanadrzu może być zbawieniem, gdy zabraknie gotówki na koncie, ale jednocześnie może okazać się pułapką, jeśli klient będzie używał jej nieroztropnie.

Na klientów kart kredytowych czyha wiele pułapek. Pierwsze problemy mogą pojawiać się, kiedy ktoś wpadnie na pomysł, by wsunąć kredytówkę do otworu w bankomacie i wypłacić gotówkę. Już dzień później zostaną mu naliczone odsetki, bo bank uzna to działanie za oprocentowany kredyt. Jeśli więc w potrzebie skorzystamy z tej opcji, należy pamiętać, by jak najszybciej zadłużenie spłacić. Wtedy odsetki będą najniższe.

[pullquote_right]Odsetki są naliczane nie za czas od ostatniego dnia okresu bezodsetkowego, ale od dnia wykonania transakcji. Może się więc okazać, że kilka dni spóźnienia oznacza kilkadziesiąt złotych do spłacenia.[/pullquote_right]Wysokie opłaty czekają też na klientów, którzy nie spłacą karty przed upływem okresu bezodsetkowego. Zwykle trwa on 50 – 55 dni, w tym czasie korzystamy z pieniędzy banku praktycznie bez kosztów. Ale wystarczy choć o jeden dzień przekroczyć termin spłaty i bank od razu naliczy odsetki. Co jednak ważne (a nie każdy o tym wie), odsetki zostaną naliczone nie za czas od ostatniego dnia okresu bezodsetkowego, ale od dnia wykonania transakcji. Może więc okazać się, że już kilka dni spóźnienia będzie oznaczać nawet kilkadziesiąt złotych do spłacenia. Najważniejsze, by spłacić choć część zadłużenia, tzw. kwotę minimalną (5 proc. zadłużenia). Nieuiszczenie jej wiąże się z karą umowną, która zwykle wynosi ok. 50 złotych. Większe konsekwencje wiążą się z kilkukrotnym niespłaceniem karty. Wtedy bank zacznie wysyłać do nas monity i słono sobie za nie policzy.

Ale karta kredytowa to nie tylko pułapki i opłaty. Coraz częściej banki, chcąc przyciągnąć klientów, oferując do kart szereg usług dodatkowych – choć trzeba przyznać, że zwykle dotyczą one kart przeznaczonych dla klientów zamożnych. Przy najdroższych kartach można liczyć na bogate pakiety ubezpieczeń (podróżnych, assistance i innych) oraz darmowe usługi concierge.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>