Co to jest fundusz inwestycyjny?

Jeśli zastanawiasz się, gdzie inwestować pieniądze tak, by zarobić więcej niż na bankowych lokatach, najprostszą i najłatwiej dostępną formą inwestowania są fundusze inwestycyjne są najprostszą i najłatwiej dostępną formą inwestowania.

Idea funduszy polega na powierzeniu swoich pieniędzy zarządzającym, którzy, korzystając ze swego doświadczenia i wiedzy o rynku, zyskownie je ulokują. Inwestowanie na giełdzie wymaga sporej wiedzy i na pewno nie jest dobrą formą lokowania oszczędności dla niedoświadczonych. Lepiej zaufać tym, którzy analizowaniem rynkowych trendów i kondycji spółek zajmują się zawodowo – osoby takie to zatrudnieni przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI). Najpopularniejszy rodzaj funduszy to otwarte fundusze inwestycyjne (FIO), jednostki których w każdej chwili można kupić i sprzedać (operacja trwa kilka dni roboczych). Każdego dnia podają wyceny jednostek, dzięki czemu klienci w prosty sposób mogą sprawdzić, jak zmienia się wartość ich inwestycji. TFI zbierają pieniądze klientów i inwestują je w instrumenty finansowe, jak m.in. obligacje czy akcje. Od umiejętności, wiedzy, a czasem nawet szczęścia zarządzających zależy, jakim wynikiem zakończy się inwestycja i czy klienci będą zadowoleni.

Osoby zainteresowane funduszami mogą wybierać spośród szerokiej gamy dostępnych rozwiązań: od bezpiecznych funduszy rynku pieniężnego i obligacji, poprzez fundusze stabilnego wzrostu i zrównoważone, aż po najbardziej agresywne fundusze akcyjne. Inwestując swoje środki w fundusz inwestycyjny należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to rozwiązanie darmowe – TFI pobierają dwa rodzaje opłat: za zarządzanie i za dystrybucję. Tej pierwszej, wynoszącej nawet 5 proc., uniknąć się nie da; jest ona wliczona w codzienną wycenę jednostek. Z opłatą dystrybucyjną można natomiast walczyć, bo zależy ona od dystrybutora. Jest to szczególnie ważne przy funduszach agresywnych, które są obłożone najwyższymi opłatami. Najniższe opłaty znaleźć można u dystrybutorów internetowych i to tam najlepiej szukać rozwiązań.

Fundusze inwestycyjne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie znają się na inwestowaniu, a chciałyby mnożyć swój kapitał efektywniej niż zakładając bankowe lokaty.

2 thoughts on “Co to jest fundusz inwestycyjny?

  1. Zdecydowanie zgadzam się, iż fundusze inwestycyjne to najbezpieczniejsza, najprostsza a przy tym skuteczna forma inwestycji. Oczywiście jaka każda forma inwestycji tak i ta niesie ze sobą jakieś ryzyko, ale z racji tego, iż fundusze inwestycyjne są prowadzone przez wykształconych doradców finansowych to ryzyko jest minimalizowane. Co więcej, fakt ten wpływa także na to, iż jest to forma inwestycji dostępna zarówno dla doświadczonych inwestorów jak i nowicjusz. Należy tu jedynie wybrać odpowiadający nam fundusz, a resztą zajmą się już profesjonaliści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>