Czy oszczędzanie na emeryturę 30 lat wcześniej ma sens?

Jak wynika z badań Instytutu Homo Homini, trzech na czterech Polaków uważa, że powinno się oszczędzać na przyszłą emeryturę, ale zaledwie czterech na dziesięciu rzeczywiście to robi. A naprawdę warto, bo wszystko wskazuje na to, że to, co dostaniemy z ZUS i OFE, może nie wystarczyć…

Nie wystarczy też, jeśli odkładać dodatkowo zaczniemy w wieku 45 czy 50 lat. Im wcześniej oszczędności zaczną rosnąć, tym lepiej. Nie sposób wyliczyć i powiedzieć np., że trzeba zacząć odkładać w wieku 25 lat i każdego miesiąca oszczędzać 300 czy 400 złotych. Faktem jest jednak, że im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem tej, operacji tym gorzej. Jeśli przez 25 lat będziemy odkładać 300 zł miesięcznie, to przy stopie zwrotu na poziomie 5 proc. (dobra lokata) przez 25 lat zgromadzimy nie tylko odłożone 90 tys. zł, ale i 88 tys. zł odsetek, czyli łącznie nasze oszczędności wyniosą ponad 178 tys. złotych. Aby podobny efekt osiągnąć, oszczędzając przez 30 lat, wystarczy odkładać 210 zł każdego miesiąca. Z kolei odkładając po 300 zł miesięcznie przez 30 lat, zbierzemy prawie ćwierć miliona złotych.

Oszczędzanie na emeryturę może mieć wiele twarzy. Jedni korzystają z programów regularnego oszczędzania, inni zakładają bankowe lokaty, kolejni kupują produkty strukturyzowane bądź lokują swoje oszczędności w nieruchomościach. Najważniejsze, by w ogóle oszczędzać.

Dobrze wiedzieć

Opłacalność długoterminowego oszczędzania opiera się na tzw. magii procentu składanego. W kolejnych okresach odsetki naliczane są nie tylko od wpłacanych pieniędzy, ale i od poprzednio zgromadzonych środków wraz z naliczonymi odsetkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>