Jak wycofać się z inwestycji Pareto?

Libra, Lucro i Pareto to bardzo popularne programy regularnego oszczędzania. Cechą wyróżniającą je na rynku jest wykorzystywany lewar – klient na wstępie inwestuje tylko część środków, a resztę spłaca niejako w ratach przez kolejnych 10 lub 15 lat. Na zysk pracuje jednak od początku cała kwota (pomniejszona oczywiście o opłaty).

Wszystkie długoterminowe programy regularnego oszczędzania mają jedną podstawową wadę – ciężko z nich wycofać pieniądze. Teoretycznie nie jest to dużym problemem, bo wystarczy złożyć oświadczenie o rezygnacji z ubezpieczenia i rusza machina wycofywania środków. Pies jest jednak pogrzebany gdzieś indziej. Chodzi o opłatę likwidacyjną. Ma ona za zadanie zmotywować klienta do długoterminowego oszczędzania. Przez trzy pierwsze lata rezygnacja z inwestycji oznacza stratę wszystkich wpłaconych pieniędzy. W czwartym roku prowizja wynosi 75 proc., w piątym 50 proc., a w szóstym 30 proc. Opłata ta maleje wraz z upływającym czasem, w 10. roku trwania wynosi 5 proc., a w dwóch ostatnich latach 1 procent. Taka konstrukcja opłat jest cechą wspólną większości długoterminowych programów oszczędnościowych, Pareto, Lucro czy Libra niczym się tutaj nie wyróżniają.

Dobrze wiedzieć

Osoby rozważające rezygnację z Pareto lub podobnej inwestycji powinny być świadome, że czasem warto zaczekać kilka miesięcy, bo to pozwoli nam odzyskać dużo więcej środków.

One thought on “Jak wycofać się z inwestycji Pareto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>