Kredyt studencki, czyli dług, który warto zaciągnąć

600 zł każdego miesiąca przez maksymalnie sześć lat można otrzymywać w ramach kredytu studenckiego, który spłacać zaczniemy dopiero dwa lata po zakończeniu studiów. Jest to najtańszy kredyt dostępny na rynku, jego oprocentowanie wynosi aktualnie 2,5 proc. w skali roku, a liczba spłacanych rat będzie dwukrotnie większa od liczby wypłaconych transz. 

Warto podkreślić, że w przypadku kredytu studenckiego, do chwili rozpoczęcia spłaty, odsetki pokrywane są ze środków skarbu państwa. Zainteresowani już mogą zacząć załatwiać formalności, wnioski można składać do 15 listopada. Decyzja kredytowa podejmowana jest na podstawie dochodów na członka rodziny. Maksymalny pułap zostaje ustalony w grudniu, w poprzednim roku akademickim było to 2100 zł netto na osobę. Zabezpieczeniem kredytu są poręczyciele, jednak osoby z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na poręczenie ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego lub Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Transze wypłacane będą dopiero wiosną, ale studenci otrzymają wyrównanie za poprzednie miesiące (licząc od października). Od następnego roku akademickiego transze będą już wypłacane co miesiąc (za wyjątkiem wakacji). Beneficjenci programu są zobowiązani do zaprezentowania ważnej legitymacji studenckiej na dany semestr do końca października lub marca. W przypadku niespełnienia tego warunku spłata kredytu rozpoczyna się od razu, a oprocentowanie jest wyższe, warto więc tego pilnować.

Dodatkowo, program motywuje do osiągania jak najlepszych wyników w nauce – osoby znajdujące się w 5 proc. najlepszych mogą liczyć na umorzenie 20 proc. kredytu. Na pomoc ze strony skarbu państwa mogą też liczyć najubożsi – istnieje możliwość umorzenia części lub całości kredytu ze względu na trudną sytuację finansową.

Kredyt studencki w pigułce

DLA KOGO?
Uczniowie niepublicznych i publicznych szkół wyższych (zarówno dzienni, jak i zaoczni)
GDZIE?
Wnioski przyjmują 4 banki: PKO BP, Bank Pekao, Bank Polskiej Spółdzielczości, SGB-Bank
KIEDY?
Wnioski przyjmowane są do 15 listopada
ILE?
10 transz po 600 zł
przez maksymalnie 6 lat (4 lata dla doktorantów)
NIEZBĘDNE DOKUMENTY
  • zaświadczenie z uczelni
  • informacja z US o poziomie dochodów na osobę w rodzinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>