Obligacje skarbu państwa jako alternatywa dla lokat bankowych

Osoby szukające bezpiecznych i pewnych zysków mają do dyspozycji nie tylko bankowe lokaty, ale i obligacje Skarbu Państwa. Należą one do najbezpieczniejszych papierów wartościowych. 

Obligacje są pożyczką, jaką Skarb Państwa zaciąga u obywateli – sprzedając je państwo zobowiązuje się do ich odkupienia w z góry określonym i nieprzekraczalnym terminie. Ich zabezpieczeniem jest majątek Skarbu Państwa.

Obligacja obligacji nierówna

Obligacje mogą mieć stałą lub zmienną stopę procentową. W przypadku stałej, z góry znamy ich oprocentowanie (jak w przypadku tradycyjnych bankowych lokat). Te ze zmienną stopą są zależne od inflacji, zatem skutecznie zabezpieczają przed utratą wartości pieniądza w czasie. Na zmienną stopę procentową są oprocentowane obligacje 4- i 10-letnie. Jeśli średni wskaźnik cen rośnie, to wzrasta też ich oprocentowanie, dzięki czemu inwestorzy zawsze otrzymują z góry określony zysk ponad inflację.

Obligacje różnią się nie tylko długością życia i rodzajem oprocentowania, ale i sposobem naliczania i wypłaty odsetek. W przypadku 2- i 10-letnich zysk jest naliczany co roku i dopisywany do kapitału, co powoduje, że w kolejnym roku odsetki są naliczane od większej kwoty niż rok wcześniej (efekt procentu składanego). 3-letnie obligacje wypłacają naliczony zysk co pół roku, a 4-letnie – co rok. Takie rozwiązanie pozwala na bezpieczne ulokowanie kapitału przy jednoczesnym czerpaniu korzyści z bieżących wypłat odsetek. 

Aaaaaby obligację kupić…

Zakup obligacji Skarbu Państwa nie oznacza na szczęście zamrożenia kapitału na wiele lat. W przypadku 2-, 4- i 10-latek można co jakiś czas bezpiecznie wycofać pieniądze wraz z odsetkami, co kosztuje 2 zł za każdą obligację 10-letnią i 1 zł za pozostałe (nominał jednej obligacji wynosi 100 zł). Obligacje 3-letnie, natomiast, można sprzedawać na rynku wtórnym tak jak akcje. Inne rozwiązanie to sprzedaż obligacji określonemu nabywcy. Trzeba wtedy sporządzić tradycyjną umowę kupna-sprzedaży. Przewagą obligacji nad lokatami jest większa swoboda dysponowania kapitałem i większa dostępność. W lokatach rzadko można wycofać środki przed terminem wraz z odsetkami, a najlepiej oprocentowane depozyty wymagają często np. założenia konta w banku albo mają minimalny lub maksymalny poziom wpłaty. W przypadku obligacji Skarbu Państwa takie ograniczenia nie istnieją, nominał jednej obligacji to 100 zł, jest to więc inwestycja dostępna dla każdego.

Obligacje skarbowe można kupić w internecie, przez telefon oraz w jednej z ponad 1000 placówek PKO BP i Domu Maklerskiego PKO BP. Dostępne są także na rynku wtórnym. 

RODZAJ KAPITALIZACJA OPROCENTOWANIE
2-letnie odsetki są co rok dopisywane do kapitału, wypłacane przy wykupie stałe
3-letnie wypłata odsetek co pół roku stałe
4-letnie wypłata odsetek co rok zależne od inflacji
10-letnie odsetki są co rok dopisywane do kapitału, wypłacane przy wykupie zależne od inflacji

3 thoughts on “Obligacje skarbu państwa jako alternatywa dla lokat bankowych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>