Dlaczego niektóre produkty strukturyzowane przynoszą stratę?

– Jak to możliwe, że niektóre produkty strukturyzowane przynoszą stratę, skoro podobno ich najważniejszą cechą jest ochrona kapitału? – pyta w e-mailu Robert. A więc odpowiadam…

Zdecydowana większość struktur oferowanych na polskim rynku ma pełną ochronę kapitału – to znaczy, że w przypadku niezerwania inwestycji przed czasem, klient otrzyma co najmniej zainwestowany kapitał. To cecha odróżniająca produkty strukturyzowane od innych instrumentów finansowych, np. funduszy inwestycyjnych.

Ale chcąc podnieść potencjał zysku takich inwestycji ich konstruktorzy coraz częściej uciekają się do oferowania produktów bez pełnej ochrony kapitału. Takich może być kilka rodzajów. Najczęściej zdarzają się produkty, w których chroniona jest tylko część środków – np. 85 albo 95 proc. Klient ma wtedy gwarancję, że w przypadku niepowodzenia inwestycji odzyska taką właśnie część swoich środków. Z góry wiadomo więc, z jaką maksymalnie stratą trzeba się liczyć. Dzięki obniżeniu gwarancji kapitału produkty takie mają szansę na wygenerowanie większego zysku.

Najbardziej znanym przykładem takiego rozwiązania były przygotowane przez Noble Bank inwestycje Kurs na Zysk i Szybki Kurs na Zysk. Obie zakładały wzrost notowań indeksu WIG20 przez dwa lata, ale pierwsza miała 100 proc. gwarancję kapitału, a druga zaledwie 80 proc., ale oferowała za to dużo wyższy udział we wzroście indeksu. Przygotowano wiele edycji tych produktów. Najbardziej spektakularny wynik przyniosła ta zakończona na początku marca ubiegłego roku. Kurs na Zysk przez dwa lata wypracował inwestorom zysk równy 31,39 proc., a Szybki Kurs na Zysk aż 60,07 proc. Warto dodać, że odsetki te były zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, co jeszcze podniosło ich wartość. Taka różnica w wyniku bierze się właśnie z niższej ochrony kapitału w przypadku SKnZ.

Oprócz produktów z niepełną ochroną na naszym rynku pojawia się jeszcze gwarancja warunkowa oraz inwestycje całkowicie bez ochrony kapitału. To jednak tematy na kolejne wpisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>