Rodzina na Swoim, czyli prezent, który warto przyjąć

Tylko do końca roku można składać wnioski o preferencyjny kredyt hipoteczny w programie Rodzina na Swoim. Jest to rządowy pomysł na ułatwienie Polakom zakupu mieszkania – przez pierwsze osiem lat spłaty kredytu Skarb Państwa spłaca za nas połowę odsetek wyliczonych wg tzw. stopy referencyjnej.

Być może dla części czytelników zwrot „połowę odsetek wyliczonych wg tzw. stopy referencyjnej” będzie pojęciem abstrakcyjnym. Wyjaśnijmy to więc na konkretnym przykładzie. Weźmy kredyt na kwotę 200 tys. zł rozliczony na 25 lat z marżą banku w wysokości 1,5 pkt. proc. Standardowa rata takiego kredytu wynosi 1340 zł, ale dzięki rządowej dopłacie w wysokości 588 zł, klient zapłaci tylko 752 zł. Konstrukcja kredytu przewiduje powolny spadek dopłat (po roku jest to 580 zł), które ustają po ośmiu latach spłacania. Wg dzisiejszych parametrów spłacając kredyt na 200 tys. zł rozliczony na 25 lat przez osiem lat otrzymamy łącznie ponad 52 tys. zł dopłat.

Dopłaty do odsetek są bezzwrotne, jest to więc prezent od Skarbu Państwa, z którego warto skorzystać. Dzięki temu znacznie obniżamy sobie ratę kredytu hipotecznego. Oczywiście pieniądze nie są dla każdego. Aby wnioskować o preferencyjny kredyt, zarówno nieruchomość, jak i potencjalny kredytobiorca, muszą spełniać szereg warunków (szczegóły w tabeli). Co pół roku zmieniają się limity maksymalnej ceny nieruchomości kwalifikujących się do dopłat. Pozostałe parametry są stałe.

Wnioski o kredyt hipoteczny w ramach programu Rodzina na Swoim składać można do końca roku, ale nie przyjmują ich wszystkie banki. Wśród instytucji mających kredyty preferencyjne w swojej ofercie są m.in.: BGŻ, Getin, mBank, Millennium, Pekao i PKO BP.

Warunki przyznania kredytu w ramach Rodziny na Swoim

Kto może skorzystać single
małżeństwa
osoby samotnie wychowujące dziecko lub dzieci
Wiek do 35 lat, ograniczenie wiekowe nie dotyczy samotnych rodziców, a w małżeństwach brany jest pod uwagę wiek młodszego z małżonków
Cena m.kw. Cena m.kw. mieszkania czy domu musi mieścić się w przyjętych limitach cen. Są one różne dla poszczególnych województw i ich stolic
Maks. powierzchnia mieszkania 50 m.kw. single
75 m.kw. rodziny i osoby samotnie wychowujący dzieci
Maks. powierzchnia domu 140 m.kw. dla małżeństw i samotnych rodziców (dla singli dostępne są tylko dopłaty do mieszkań)
Dopłaty dotyczą kredytu finansującego max 30 m.kw. dla singli
max 50 m.kw. mieszkania – dla małżeństw i samotnych rodziców
max 70 m.kw. domu – dla małżeństw i samotnych rodziców
Inne ograniczenia singiel nie może być wcześniej właścicielem nieruchomości mieszkaniowej
rodziny nie mogą być właścicielami mieszkania lub domu w momencie podpisywania umowy kredytowej
Warunki utrzymania dopłat Nieruchomość może służyć wyłącznie celom mieszkaniowym, nie można jej wynająć. Dopłaty traci też osoba, która w czasie ich otrzymywania stanie się właścicielem innej nieruchomości mieszkaniowej. Wyjątek stanowi tu spadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>