Kwartalne Zyski – z czego wynika spadek wartości inwestycji?

gdzie inwestować pieniądze?Napisał do nas Pan Krzysztof, który zainwestował 30 tys. zł w produkt strukturyzowany Getin Banku Kwartalne Zyski. Niepokoi go aktualna wartość jego inwestycji, która spadła o prawie 20 proc. – mimo pełnej ochrony kapitału gwarantowanej przez bank.

To prawda, że produkt Kwartalne Zyski (jak zresztą zdecydowana większość produktów strukturyzowanych oferowanych na polskim rynku) ma 100 proc. ochronę kapitału. Warto jednak pamiętać, jak ona działa: kapitał jest chroniony na koniec okresu inwestycji. Kwartalne Zyski to inwestycja 10-letnia i tylko w takim okresie wynik tej inwestycji powinien być rozpatrywany. Przed zakończeniem ustalonego okresu klient nie powinien przejmować się aktualną wartością rachunku.

Spadek wartości rachunku na początku okresu życia produktu strukturyzowanego wynika z tego, jak struktury są konstruowane. Większość wpłaconych przez klienta pieniędzy (zależnie od czasu trwania inwestycji może to być 70, 80, 90 czy nawet 95 proc. środków) jest lokowana na bezpiecznym depozycie, który na koniec okresu inwestycji ma dać kwotę równą 100 proc. zainwestowanych środków – to właśnie ochrona kapitału. Za resztę (po potrąceniu prowizji oczywiście) kupowane są ryzykowne instrumenty finansowe, które mają wygenerować zysk dla klienta. Obliczone są one na cały okres inwestycji (czyli na 10 lat) i ich wycena w początkowym okresie nie jest miarodajna.

W przypadku Kwartalnych Zysków rozwiązano to za pomocą połączenia opłaty likwidacyjnej oraz tzw. opłaty transakcyjnej. Pierwsza z nich obowiązuje przez początkowe sześć miesięcy obowiązywania umowy. W tym samym czasie z kapitału każdego miesiąca potrącane jest prawie 5 proc. opłaty transakcyjnej. Po pół roku znika opłata likwidacyjna, ale na koncie klienta jest tylko 70 proc. wpłaconych na początku środków.

Zatem klient chcący wycofać środki z produktu strukturyzowanego przed czasem musi liczyć się z tym, że uda mu się odzyskać tylko część z nich (wielkość owej części zależna jest od okresu inwestycji i czasu, jaki upłynął od jej początku). Aktualne notowanie produktu znacznie poniżej wartości początkowej w żadnym wypadku nie wyklucza zysków na koniec i jest zjawiskiem całkiem normalnym. Pamiętajmy, że w przypadku Kwartalnych Zysków nie upłynęła jeszcze nawet połowa planowanego okresu inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>