Jak znaleźć najlepszą bankową lokatę?

gdzie inwestować pieniądzeKosztem bezpieczeństwa i przejrzystości zysków z bankowych lokat są skromne zarobki. Przy oszczędzaniu na bankowych lokatach nie ma co liczyć na spektakularne odsetki. Aktualnie najatrakcyjniejsze lokaty oferują nie więcej niż 6 – 6,5 proc. w skali roku, a w związku ze spodziewanymi obniżkami stóp procentowych oczekujemy, że w najbliższych miesiącach o dobrze oprocentowaną lokatę będzie jeszcze trudniej. Jeśli chcecie jak najwięcej zarobić na depozycie, trzeba się pospieszyć. Jak zatem wybrać najlepszą lokatę?

W teorii wszystko wydaje się bardzo łatwe – wszak z góry znamy oprocentowanie, wystarczy je więc porównać i wybrać ofertę banku, który płaci najwięcej. Najpierw jednak trzeba zastanowić się, na jak długo chcemy powierzyć bankowi pieniądze. Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy okres lokowania pieniędzy, tym niższe oprocentowanie. Najatrakcyjniejsze stawki banki oferują dla najkrótszych depozytów – trzymiesięcznych lub nawet krótszych. Im dłuższy czas trwania lokaty, tym oprocentowanie niższe. Z drugiej strony, z racji czasu trwania, kwota odsetek z dłuższej lokaty będzie wyższa.

Czasem warto być nielojalnym

Szukając najlepszej lokaty w żadnym wypadku nie należy ograniczać się do banku, w którym mamy konto. Wiele małych instytucji oferuje wysokie stawki oprocentowania, bo potrzebują kapitału od klientów. Ale warto sprawdzać warunki założenia lokaty, bo czasem zdarza się, że bank wymaga także otwarcia konta. Pół biedy jeśli jest ono darmowe – aczkolwiek i to może stanowić problem, bo kto wie, czy za rok-dwa nie pojawią się opłaty? Innym sposobem na zwabienie klienta może być dołączanie do lokaty funduszu inwestycyjnego lub produktu strukturyzowanego. Najlepsze oprocentowanie dostaną tylko klienci, którzy taką samą kwotę, jak na lokacie, umieszczą w funduszu lub strukturze.

Progresywne sidła

Zagrożeniem dla poszukiwaczy wysokich procentów są tzw. lokaty progresywne, czyli takie, w których oprocentowanie rośnie wraz z trwaniem inwestycji. Banki zwykle kuszą klientów stawką z ostatniego miesiąca (najwyższą), a przecież z punktu widzenia klienta liczy się tylko średnie oprocentowanie. Kolejnym parametrem, na który trzeba uważać, są warunki zerwania depozytu. Najczęściej likwidacja lokaty przed zaplanowanym terminem wiąże się z utratą wszystkich odsetek. Czasem trafiają się jednak oferty, w których można wycofać się z zachowaniem naliczonego oprocentowania.

Pułapka czyha też na klientów w postaci maksymalnej kwoty lokaty. Te najbardziej atrakcyjne prawie zawsze mają limit w postaci kwoty, ponad którą dobrze oprocentowanego depozytu założyć się nie da. Może to być np. 5 lub 10 tys. zł.

2 thoughts on “Jak znaleźć najlepszą bankową lokatę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>