Czy po aferze z Amber Gold inwestowanie w złoto nadal ma sens?

gdzie inwestowac pieniadze?Odpowiadamy: zapomnijcie o firmie Marcina P., bo poza PR-em z inwestowaniem w złoto nie miało to wiele wspólnego. Inwestując w „lokaty” Amber Gold klient nie dostawał fizycznego złota, a oprocentowanie miało być wypłacane bez względu na notowanie kruszcu. Na złocie jednak wciąż da się zarabiać. Trzeba tylko wiedzieć jak…

Sposoby lokowania kapitału w złoto można podzielić na trzy grupy:

 • inwestowanie w spółki wydobywające złoto

 • kupowanie certyfikatów i innych papierów wartościowych lub produktów odwzorowujących jego notowania

 • kupowanie fizycznego złota

Sposób pierwszy jest najbardziej zawodny, bo notowania firm w większej mierze niż od wzrostów/spadków cen złota są zależne od nastrojów na giełdzie. W okresie bessy nie pomogą im więc nawet najbardziej optymistyczne prognozy. Jeśli liczymy na zyski ze wzrostu cen złota, to warto spróbować kupna „wirtualnego” kruszcu, czyli papierów wartościowych. Na giełdzie są dostępne certyfikaty, których notowania zmieniają się zgodnie ze zmianami cen surowca.

Sporo zwolenników ma również kupowanie fizycznego złota w postaci sztabek lub monet bulionowych. Zaletą takiego rozwiązania jest zabezpieczenie przed upadkiem systemu finansowego, ale trzeba pamiętać o ryzyku związanym z przewożeniem i przetrzymywaniem złota. Najlepiej – jak zwykle – znaleźć złoty środek. Jako polisę na najgorsze czasy dobrze trzymać w domu trochę srebra czy złota, a w krótszym terminie można inwestować w certyfikaty lub struktury.

 

Porada na wagę złota

Dla bardziej wprawnych inwestorów dostępne są lewarowane kontrakty CFD, na których można sporo zarobić, ale i sporo stracić. Złotym środkiem mogą być produkty strukturyzowane z ochroną kapitału. Można na nich zarobić, gdy ceny złota wzrosną (np. zakończona niedawno Lokata Inwestycyjna Na Wagę Złota II z oferty Banku BPH przyniosła 26 proc. w dwa lata, a wcześniej db Gwarancja – Złota Era I z Deutsche Banku PBC dała prawie 39 proc. w dwa lata), a w przypadku spadków struktura ochroni zainwestowane środki przed stratami.

 

 

 

 

 


Czytaj również

[INFOGRAFIKA] Nie wszystko złoto, czyli jak bardzo Amber Gold nas oszukał

2 thoughts on “Czy po aferze z Amber Gold inwestowanie w złoto nadal ma sens?

 1. Moim zdaniem dalej złoto jest tak samo ryzykowne jak było wcześniej i raczej nie warto w nie inwestować. Kto chce ponosić takie ryzyko? Zainteresujcie się bazami Jartomu, o ile stać was na nieruchomości. Zainteresowanie ze strony firm jest dosyć duże, na niższe ceny raczej nie ma już szans. W branży będzie się działo.

 2. Zgadzam się. Inwestycja w złoto jest najlepsza opcją, jednak trzeba wiedzieć jak w nie inwestować.
  Sa inne opcje inwestycji w złoto i otrzymanie go fizycznie. Taka opcją jest grupowy zakup złota. Wiele osób nie szuka konkretnych rozwiązań i to jest problem.

  Sprawa AmerGold jest tylko i wyłacznie wymówką. Ludzie patrzą na innych zamiast, szukać własnych rozwiązań. Niestety mało jest odważnych, którzy boją się wyjść ze ‚strefy komfortu’.

  Miejmy nadzieje, że wydarzy się coś takiego, iż zmienią zdanie i zaczna działać.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>