Jak wyliczyć oprocentowanie lokaty?

Czy jestem w stanie samodzielnie wyliczyć oprocentowanie bankowej lokaty? – pyta w mailu Pan Marek z Poznania. Panie Marku, oczywiście, że tak!

Pisaliśmy już swego czasu o tym, jak wybrać najlepszą lokatę bankową, okazuję się, że czasem nie do końca ufacie bankowym informacjom i chcielibyście sprawdzić, czy wypłacone odsetki zgadzają się z tym, co obiecywano przy zakładaniu depozytu.

Dzielić przez (prawie) zero 

Najlepiej kolejne kroki obliczenia pokazać na konkretnym przykładzie, który potem będziecie mogli wykorzystać do własnych kalkulacji. Przyjmijmy, że na półroczną lokatę wpłaciliśmy 3 tys. zł. Po zakończeniu lokaty bank wypłacił nam 3073,10 zł i chcemy sprawdzić, jakie było oprocentowanie tego depozytu. Od otrzymanej na końcu kwoty odejmujemy zainwestowaną na początku i otrzymujemy kwotę wypłaconych odsetek – to 73,10 zł. Uwzględnić trzeba 19-proc. podatek od zysków kapitałowych. Zatem by obliczyć „oryginalną” kwotę odsetek przed opodatkowaniem, musimy podzielić przez 0,81. Kwota odsetek przed opodatkowaniem wynosi 90,25 zł.

Czas powiedzieć: sprawdzam!

Teraz trzeba uwzględnić okres trwania lokaty w dniach (co można sprawdzić w umowie). Przyjmijmy, że w naszym wypadku było to pół roku, czyli 183 dni. Kwotę dzielimy więc przez liczbę dni lokaty i mnożymy przez 365 (liczba dni w roku), co da nam kwotę odsetek w skali roku – 180 zł. Ostatnim krokiem jest porównanie odsetek w skali roku do kwoty inwestycji. 180 zł dzielimy przez 3000 zł i otrzymujemy 0,06. Aby otrzymać wartość w procentach, musimy to jeszcze przemnożyć przez 100, czyli oprocentowanie naszej lokaty wyniosło 6 proc. w skali roku (bo w ten sposób podawane jest oprocentowanie depozytów).

Taki tryb liczenia dotyczy lokat o stałym oprocentowaniu, które stanowią zdecydowaną większość polskiego rynku. Wystarczy podstawić swoją kwotę inwestycji oraz kwotę wypłaconą przez bank i do dzieła!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>