Nie tylko samochody – co można wziąć w leasing?

Pojęcie „leasing” większości z nas kojarzy się z samochodem. Któż nie ma w rodzinie albo wśród znajomych osoby, która jeździ autem „w leasingu”? Ale to tylko połowicznie prawda, bo inne segmenty rynku cały czas zyskują na popularności.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że faktycznie samochody są najpopularniejszym przedmiotem leasingu (ok. 60 proc. rynku). Ale coraz częściej polskie firmy korzystają z leasingowania maszyn i urządzeń. Najczęściej są to maszyny rolnicze, budowlane i przemysłowe. Tak naprawdę firmy mogą wyleasingować już niemal każdą inwestycję, bo podejście oferentów jest coraz bardziej elastyczne.

Już niewielkie przedsiębiorstwo może wyleasingować specjalistyczny sprzęt IT czy maszyny rolnicze. Z tej formy finansowania często korzystają firmy poligraficzne, bo w tej branży sprzęt jest bardzo drogi. W związku z wieloma inwestycjami budowlanymi w naszym kraju popularne jest też leasingowanie sprzętu budowlanego.

Leasinguje się też środki lotnicze (helikoptery, samoloty) i wodne. W I półroczu 2012 r. najdynamiczniej rozwijał się segment leasingu sprzętu IT, który zanotował wzrost o 17,5 proc. Nie każdy zdaje sobie sprawę też z faktu, że leasingować można nawet oprogramowanie komputerowe.

Leasing jest usługą dostępną głównie dla firm, ale nie tylko dla dużych korporacji. 90 proc. klientów firm leasingowych stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa. Z finansowania leasingiem można skorzystać nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, a tych jest w naszym kraju prawie 1,7 mln.

Warto wiedzieć, że każda firma leasingowa ma swój profil działalności i specjalizuje się w określonej branży. Nie wszędzie wyleasingujemy jacht czy maszyny poligraficzne, warto więc przeprowadzić wstępny research przed rozpoczęciem zakupów.

Podstawowe informacje o leasingu znaleźć można na stronie internetowej Związku Polskiego Leasingu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>