Najwyższa nie zawsze znaczy najlepsza – jaką lokatę założyć?

W obliczu obniżki stóp procentowych najwyżej oprocentowana lokata krótkoterminowa nie musi być wcale rozwiązaniem lepszym niż lokata z niższymi odsetkami, ale za to na krótszy termin…

Osoby, które zastanawiają się, jak bezpiecznie zainwestować swoje pieniądze, zawsze biorą pod uwagę bankowe lokaty. Oferują one znane z góry odsetki w określonym z góry terminie, są więc do bólu przewidywalne. Porównać lokaty jest bardzo łatwo – wystarczy wziąć deklarowane przez bank oprocentowanie i wybrać tę z najwyższym. Trudniej jest zdecydować o okresie lokaty, w pewnych sytuacjach decyzja ta może być ważna.

Z taką sytuacją mamy do czynienia właśnie teraz – chodzi o zmianę stóp procentowych. Podczas listopadowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych i zapowiedziała, że to dopiero początek cyklu obniżek. To oznacza, że oprocentowanie lokat będzie spadać (właściwie to już spada). Wygląda na to, że niedługo znalezienie lokaty o oprocentowaniu 6 proc. lub wyższym będzie bardzo trudne, z założeniem nowej warto się więc pospieszyć.

Ale jaką lokatę lepiej wybrać? Najwyżej oprocentowaną na kilka miesięcy, czy może nieco niższą, ale o dłuższym terminie? W obliczu planowanych dalszych obniżek stóp procentowych (i oprocentowania lokat) warto szukać jak najwyżej oprocentowanych depozytów ze stałym oprocentowaniem zaplanowanym na co najmniej 12 miesięcy. Taka decyzja zagwarantuje nam wysokie odsetki nie tylko w najbliższych miesiącach (jak np. z lokaty 2- czy 3-miesięcznej), ale i później. W ten sposób nasze oszczędności mniej ucierpią na niekorzystnej dla nich decyzji RPP.

Najwyżej oprocentowane lokaty

3 mies.

Raiffeisen

7,00%

Meritum Bank

6,50%

Polski Bank Przedsiębiorczości

6,30%

6 mies.

Alior Sync

6,50%

Getin Bank, Polski Bank Przedsiębiorczości

6,20%

FM Bank

6,10%

12 mies.

FM Bank

6,49%

Meritum Bank

6,06%

Polski Bank Przedsiębiorczości

6,00%

24 mies.

FM Bank

6,29%

Santander

6,10%

Meritum Bank

6,04%

źródło: oprocentowanielokat.pl
stan na 03.12.2012 r.; lokata na 5 tys. zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>