Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe łączą zalety rachunków bankowych z oprocentowaniem porównywalnym z lokatami. Ale pamiętajmy, by czytać drobny druczek, bo podobnie jak w innych produktach bankowych, tutaj też go nie brakuje.

Napisał do nas Arek z Warszawy, który ma serdecznie dość swojego konta bankowego i zastanawia się, jak najlepiej ulokować pieniądze. „Oprocentowanie w wysokości 0,1 proc. to jakaś kpina, poradźcie, gdzie mam trzymać swoje pieniądze, by nie traciły tak szybko na wartości, a jednocześnie bym nie musiał ich blokować na jakiejś lokacie” – pisze Arek.

Mieć ciastko i zjeść ciastko

Któż by tak nie chciał? Jeśli chodzi o formę oszczędzania pieniędzy, o której wspomina Arek, to… da się coś z tym zrobić. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy kontem bankowym, a lokatą jest konto oszczędnościowe, zwane też kontem lokacyjnym. Łączy ono dostępność pieniędzy znaną z rachunków bankowych z oprocentowaniem nieznacznie tylko niższym od tego na depozytach. Brzmi jak rozwiązanie idealne, ale nie jest ono oczywiście pozbawione wad. Najczęściej z konta lokacyjnego przelewów można dokonywać tylko na własny ROR, więc rachunków za gaz czy prąd z niego nie zapłacimy, rzadko też bank oferuje do konta oszczędnościowego kartę płatniczą. Na szczęście połączenie konta oszczędnościowego z ROR-em jest zwykle on-line, czyli przelew trwa maksymalnie kilka minut. Jeśli więc chcemy wykonać jakąś płatność, trzeba najpierw przetransferować pieniądze z konta oszczędnościowego na ROR i dopiero potem wykonać przelew zewnętrzny.

Uwaga na pułapki

Bardzo często banki stawiają ograniczenie co do przelewów z konta lokacyjnego na ROR. Najczęściej darmowy jest tylko pierwszy, potem trzeba już płacić, np. 5 zł. Warto więc rozsądnie dokonywać transakcji, by czasem nie zdarzyło się tak, że prowizja pożre cały wypracowany zysk. A zyski mogą być czasem pokaźne. Np. mBank oferuje nowym klientom w promocji na koncie mSaver aż 9 proc. w skali roku, czyli więcej niż na najlepszych lokatach. Wysokie oprocentowanie (7,5 proc. w skali roku i więcej) znajdziemy też na kontach w Idea Bank, Getin Online, BOŚ czy Noble Bank. Wszędzie jednak jest to czasowa promocja i by takie odsetki uzyskać trzeba spełnić jakiś warunek (muszą być to na przykład nowe środki na rachunku lub istnieje ograniczenie co do maksymalnej liczy otworzonych lokat).

Najwyżej oprocentowane

BANK

OPROC. W SKALI ROKU

UWAGI

mBank

9%

mSaver (promocja dla nowych klientów plus dodatkowe warunki dot. salda)

BOŚ

7%

Konto Wyjątkowe VIP (mies. koszt 45 zł)

mBank

7%

mSaver (promocja dla dotychczasowych klientów plus dodatkowe warunki dot. salda)

Bank Millennium

6,5%

Konto oszczędnościowe (promocja dla nowych środków)

BGŻ Optima

6,3%

Konto oszczędnościowe (promocja dla nowych środków plus dodatkowe warunki dot. salda)

konta oszczędnościowe na rynku

Źródło: OprocentowanieLokat.pl, stan na 23.11.2012 r

5 thoughts on “Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

 1. Żeby zarobić to trzeba na temacie się znać, z czym wielu z nas ma wielki problem. Nie pozostaje więc nic innego jak czytanie takich informacji i czerpanie z nich tyle ile się da.

 2. Bardzo słabe porównanie. Tyle co tu napisano, to można wyczytać w ulotkach reklamowych banków.

  Pomijam w ogóle to, że artykuł miał być o kontach oszczędnościowych, a w tabelce porównywane są lokaty.

  Pominęliście dwa niezwykle istotne czynniki. Po pierwsze większość tych lokat kończy się grudniu. Taka drobnostka, że te wspaniałe procenty będą dostępne przez niecały miesiąc…

  Po drugie większość ma ograniczenia kwotowe, zwykle niskie, typu kilka tysięcy. Więc procenty wyglądają atrakcyjnie, ale rzeczywiste kwoty które można uzyskać są malutkie, bo dotyczą małego kapitału…

  1. Kuba, dzięki za czujność! Złośliwy chochlik podmienił tabelki, już poprawiliśmy i jest oferta kont oszczędnościowych. Jeśli chodzi zaś o same lokaty (które rzeczywiście nie były tematem
   tego wpisu), to oferty mają to do siebie, że kiedyś się kończą. Jesteśmy w cyklu obniżek stóp procentowych, oprocentowanie lokat będzie spadać, zapewne od początku stycznia tak atrakcyjnych stawek już nie będzie.

 3. Wyśmienicie wszystko opisałeś, lecz nie opiniujesz, że troszeczkę za bardzo ogólnikowo? Mogłeś więcej skupić się na tym przedmiocie. Wydaje mi się, że pojechałeś bardziej na dozę niż ranga.

 4. Ostatnio znajomy zdał mi pytanie Jak zainstalować Debiana na VirtualBox? sporo czasu spędziłem na szukaniu odpowiedzi na proste, jak się później okazało pytanie. Sama instalacja linuxa na maszynie wirtualnej sprowadza się do zmiany kilku prostych ustawień z którym poradzi sobie każdy kto choć trochę się interesuje IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>