Lokata kusząca, czyli lokata progresywna

12 proc. w skali roku na lokacie. I to oferowanej przez duży bank, a nie firmę parabankową. Jak to możliwe?

Niejednokrotnie pisaliśmy, że najlepsze lokaty to teraz 6 – 6,5 proc. Jak to się zatem dzieje, że bank oferuje 12 procent? Jeśli węszycie w tym jakiś haczyk, to… macie rację. 12 proc. owszem jest, ale tylko w ostatnim z 12 miesięcy trwania lokaty. W pierwszym jest to zaledwie 1 proc., a w każdym kolejnym trochę więcej. To lokata progresywna, w której oprocentowanie rośnie wraz z trwaniem lokaty, a najwyższa stawka z ostatniego miesiąca ma za zadanie zwabić klienta. Zdarza się także, że owe 12 proc. dotyczy wyłącznie lokat na niewielkie kwoty.

Wycofanie bez straty

W rzeczywistości oprocentowanie lokat progresywnych jest często… niższe niż tradycyjnych depozytów. Bo przecież w końcowym rozrachunku liczy się nie stawka z ostatniego miesiąca, a średnie oprocentowanie w skali roku dla całego okresu oszczędzania. Mimo niższego oprocentowania, lokaty progresywne są w ofertach banków i klienci z nich korzystają. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest jednak atrakcyjne oprocentowanie, a większy niż standardowo dostęp do pieniędzy. W ich przypadku wycofanie środków przed terminem zapadalności nie oznacza utraty wypracowanych już odsetek, za pełne zakończone już miesiące zyski zostaną wypłacone.

Cierpliwość popłaca

Dla wielu klientów lokaty z rosnącym oprocentowaniem są produktami pośrednimi pomiędzy kontem oszczędnościowym, a standardową lokatą. Takie rozwiązanie można by porównać do miesięcznej lokaty, która odnawia się za każdym razem z wyższym oprocentowaniem. W dowolnym momencie można z dalszego przedłużania zrezygnować, zachowując wypracowane dotychczas zyski. Pamiętajmy jednak, że w pierwszych miesiącach oprocentowanie jest zwykle niskie (1-3 proc.), co oznacza, że rezygnacja w tym okresie będzie oznaczała skromne zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>