Czym właściwie jest bankowa lokata?

Zakładana w banku lokata to najprostsza forma oszczędzania pieniędzy. Nie wszyscy jednak dokładnie rozumieją, jak ona działa.

Pisaliśmy już o tym, jak wybrać najlepszą lokatę bankową (LINK), jak wyliczyć jej oprocentowanie (LINK), a ostatnio o tym, że najwyżej oprocentowana lokata wcale nie musi być najlepszym wyborem (LINK). Okazuje się jednak, że na naszego bloga trafiają też osoby, które chciałyby poznać absolutne podstawy. Pan Radosław z Warszawy pyta, czym właściwie jest bankowa lokata?

Bank też pożycza

Lokata, inaczej nazywana depozytem bankowym, jest najprostszą i najpopularniejszą formą oszczędzania pieniędzy. Oddajemy bankowi na określony termin pieniądze, on w tym czasie nimi dysponuje, a w obiecanym dniu zwraca wraz z odsetkami. Są one dla klienta zapłatą za możliwość obracania środkami przez bank w okresie trwania lokaty. Lokata jest zatem niejako odwróconym kredytem – to klient udziela bankowi kredytu, a ten oddaje go po zakończeniu w całośći wraz z odsetkami.

Taka oto to lokata

Lokata może mieć stałe lub zmienne oprocentowanie. W pierwszym wypadku w chwili podpisywania umowy od razu wiadomo, ile bank wypłaci odsetek. W drugim zaś wysokość odsetek zależy od zmian stóp procentowych. Dwa najważniejsze parametry lokaty to czas trwania (najpopularniejsze to: 3, 6 i 12 miesięcy) i oprocentowanie. Ale to nie wszystko. Lokata może być odnawialna (po zakończeniu automatycznie zakładana jest kolejna) lub nie (po zakończeniu pieniądze wracają na konto klienta). Różnie może też wyglądać kwestia kapitalizacji. Są na rynku np. lokaty rentierskie, które w regularnych okresach wypłacają same odsetki, a kapitał pozostaje nieruszony. Są progresywne, w których oprocentowanie rośnie z każdym miesiącu, i degresywne, w których oprocentowanie wraz z upływającym czasem jest coraz niższe.

Warto przy tym zaznaczyć, że bankowe lokaty są objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (do kwoty 100 tys. euro w każdym z banków) i to odróżnia je od quasi-lokat oferowanych przez instytucje parabankowe. Wybierając lokatę zwracajmy więc uwagę na to, by była to prawdziwa bankowa lokata.

[CZYTAJ RÓWNIEŻ]
Jak znaleźć najlepszą bankową lokatę?
Jak wyliczyć oprocentowanie lokaty?
Najwyższa nie zawsze znaczy najlepsza – jaką lokatę założyć?

One thought on “Czym właściwie jest bankowa lokata?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>