Lucro – czy da się na nim zarobić?

W mailach do nas często wspominacie, że zdecydowaliście się na inwestycję Lucro i chcielibyście wiedzieć, ile da się na niej zarobić i czy w ogóle ma ona sens.

Zdecydowanie najłatwiej odpowiedzieć nam na drugie z tych pytań: pewnie że ma! Każde oszczędzanie i inwestowanie ma sens. Pamiętajcie o tym, że oszczędzać trzeba. Im więcej pieniędzy zainwestujemy, tym więcej będziemy mieli ich w przyszłości.

Proszę o indeks

Oczywiście inwestować można lepiej lub gorzej i tu mamy problem: najczęściej daną inwestycję da się ocenić… dopiero po jej zakończeniu. Jeśli chodzi o Lucro, mamy tu do czynienia z inwestycją bardzo długoterminową (na 10 lub 15 lat – oferowano obie wersje), możemy więc jedynie opierać się na przeszłych wynikach. Wynik inwestycji Lucro jest powiązany z wynikiem obligacji emitowanych przez SecurAsset S.A., których instrumentem bazowym jest z kolei strategia BNP Paribas Millenium Master Series 8 PLN. Sama nazwa niewiele Wam zapewne mówi, warto więc wgryźć się nieco głębiej. Mechanizm strategii ma za zadanie generowanie zysków bez względu na koniunkturę rynkową, czyli także w trakcie spadków na giełdach (wówczas to uzyskuje on ekspozycję na rynek obligacji). BNP Paribas Millenium Master Series 8 PLN jest dynamicznie zarządzanym indeksem, który może zyskiwać nie tylko na rynkach akcji i obligacji, ale i walut, nieruchomości i surowców.

Inwestycja pod ochroną 

Sam indeks istnieje od niedawna, ale przyjmując jego założenia twórcy wyliczyli symulowaną historyczną stopę zwrotu, która średniorocznie wyniosła niecałe 10 proc. I choć są to tylko symulacje wyników historycznych (więc nie można ich traktować jako wyroczni i obietnic takich wyników w przyszłości), to bez wątpienia pokazują one potencjał tej strategii. Średnioroczny zysk ze strategii równy 9,5 proc., po uwzględnieniu opłat, przekłada się na 10-letnią stopę zwrotu z Lucro w wysokości ok. 107 proc. i 15-letnią na poziomie 202 proc. W tabeli poniżej pokazujemy przykładowe obliczenia dotyczące inwestycji Lucro. Warto pamiętać, że Lucro jest inwestycją z ochroną kapitału, czyli z góry wiemy, ile co najmniej odzyskamy na koniec. Mechanizm taki nie występuje w standardowych funduszach inwestycyjnych ani przy inwestowaniu w akcje.

Trzeba też zaznaczyć, że tego rodzaju produkty inwestycyjne nie są dla wszystkich. Powinny się nim zainteresować jedynie te osoby, które nie mają wątpliwości, że chcą zainwestować długoterminowo, bowiem w przypadku chęci wycofania środków przed czasem występują tu bardzo wysokie opłaty. Na przykład w przypadku Lucro 10-letniego wycofując się przez pierwsze trzy lata nie odzyskamy nic, w czwartym roku opłata wyniesie 75 proc., w piątym 50 proc., a w szóstym 30 proc. Rezygnacja z inwestycji w pierwszych latach będzie więc dla klientów oznaczała utratę większości zainwestowanych środków.

Ile zarobię na lucro – przykładowe wyliczenia

wpłata inicjująca (pierwsza składka) 4 500,00 zł
wpłata miesięczna (składka bieżąca) 186,00 zł
suma wpłat 26 820 zł
kwota gwarantowana na koniec planu finansowego (składka zainwestowana) 22 500 zł
szacowana przeciętna wartość inwestycji na koniec planu finansowego 55 709 zł
zysk z planu finansowego (przed opodatkowaniem) 28 889 zł
   
wpłata inicjująca (pierwsza składka) 4 500,00 zł
wpłata miesięczna (składka bieżąca) 136,00 zł
suma wpłat 28 980 zł
kwota chroniona na koniec planu finansowego (składka zainwestowana) 22 500 zł
szacowana przeciętna wartość inwestycji na koniec planu finansowego 87 660 zł
zysk z planu finansowego (przed opodatkowaniem) 58 680 zł

5 thoughts on “Lucro – czy da się na nim zarobić?

  1. A pan Samcik z „Subiektynie o finansach” w swojej książce już w pierwszych rozdziałach wyraźnie rozdziela pojęcie oszczędności i inwestycji. W tym poście oba pojęcia występują jako synonimy. Jak to w końcu jest ?

    1. Dominik, dzięki za bardzo dobre pytanie. Lokaty to oszczędzanie, a giełda to inwestowanie – to jasne. Niestety nie zawsze możliwe jest operowanie układem zero-jedynkowym. Programy regularnego oszczędzania już z samej nazwy dotyczą oszczędzania, ale ze względu na instrumenty bazowe mają też cechy inwestowania. Dlatego też w takich przypadkach używanie zamiennie obu pojęć jest uprawione.

  2. Przestrzegam wszystkich przed inwestowaniem w to co banki mają w ofercie, a także we wszystkie struktury i produkty na 10-15 lat. Nikt Wam nie da nic za darmo. Więc jak macie głowę do interesów to grajcie na foreksie albo na GPW.Natomiast jak nie macie, to załóżcie lokatę w banku na 5,5% bez wiązania się na wiele lat.Te wszystkie symulacje towarzystw inwestycyjnych można o kant stołu roztrzaś.Tam było z Arką, tak było i jest z OFB,Unikajcie tego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>