SEPA – tani przelew międzynarodowy

SEPA – tani przelew międzynarodowy

Mój mąż pracuje w Holandii i co jakiś czas przesyła nam pieniądze. Jak robić to najtaniej i najbezpieczniej – pyta Magda z Poznania…

Jeszcze do niedawna osoby chcące wykonać w banku zagraniczny przelew były skazane na tradycyjne rozwiązanie, kosztujące od 0,15 do 0,5 proc. kwoty, ale nie mniej niż 15-30 zł. Co więcej, często pojawiały się dodatkowe koszty w postaci prowizji banku pośredniczącego, które mogły wynieść jeszcze więcej.

Ale pojawił się Jednolity Obszar Płatniczy w Euro czyli SEPA (ang. Single Euro Payments Area), który pozwala szybko i tanio przelewać wspólną walutę między zrzeszonymi krajami. Na chwilę obecną jest to 27 państw członkowskich UE oraz cztery kraje z Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria). Obywatele i przedsiębiorstwa z tych krajów mogą dokonywać przelewów w euro, które docierają w maksymalnie trzy dni robocze i kosztują niewiele więcej niż zwykły przelew krajowy – najczęściej pojawiającą się w tabelach opłat i prowizji kwotą jest 5 zł.

Z punktu widzenia polskiego klienta minusem jest fakt, że kraj nasz nie należy do strefy euro i pieniądze przetransferowane systemem SEPA zostaną przez bank przewalutowane wg jego kursów, które nie zawsze są atrakcyjne. Warto zatem sprawdzić, czy nie opłacałoby się założyć jakiegoś darmowego konta w euro i na własną rękę wymienić potem euro na złote.

Trzeba też pamiętać, że system działa w euro, więc przesłanie funtów z Anglii odpada. Należałoby je najpierw wymienić na europejską walutę, a to znów dodatkowe koszty. Choć może się okazać, że i tak operacja będzie bardziej opłacalna niż tradycyjny bankowy przelew. Warunkiem wykonania takiego przelewu jest, aby bank nadawcy i odbiorcy był uczestnikiem systemu. W Polsce lista liczy 33 banki, wśród których są praktycznie wszystkie najważniejsze instytucje.

Ale jeśli chodzi o przesyłanie pieniędzy, to istnieją też rozwiązania pozabankowe. Na całym świecie działa np. firma Western Union, która ma ponad 334 tys. placówek w ponad 200 krajach i oferuje niedrogie transfery pieniężne, do których nie trzeba nawet konta bankowego. Nieco mniej placówek (ale nadal dużo – 170 tys.) ma działający na podobnej zasadzie MoneyGram. Możliwości przekazywania pieniędzy z zagranicy jest więc wiele, każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Liczba i wartość przelewów wykonanych w Polsce w III kw. 2012 r. za pośrednictwem systemu SEPA

 

liczba (tys. szt.)

wartość (mld eur)

 

wysłane

otrzymane

wysłane

otrzymane

lipiec 2012

349,7

799,2

3,79

4,20

sierpień 2012

342,9

797,2

3,69

4,09

wrzesień 2012

329,3

744,0

3,57

2,84

Źródło: SEPA Polska

2 thoughts on “SEPA – tani przelew międzynarodowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>