Wkład własny potrzebny od zaraz

Wygląda na to, że za półtora roku kredyty bez wkładu własnego całkowicie znikną z rynku. Osoby, które planują w przyszłości kupić mieszkanie powinny więc już zacząć na ten cel oszczędzać.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała projekt znowelizowanej rekomendacji S. Do najważniejszych zmian, które chce wprowadzić KNF, należą całkowite zlikwidowanie dostępu do kredytów hipotecznych w obcych walutach (mają być oferowane tylko osobom zarabiającym w danej walucie) oraz zablokowanie udzielania kredytów bez wkładu własnego.

O ile ta pierwsza zmiana nie jest przełomowa, bo już dziś kredyty walutowe są bardzo trudno dostępne (głównie dla najzamożniejszych klientów) to już druga może poważnie namieszać na rynku, bo sprawi, że wielu osobom będzie trudniej kupić mieszkanie.

Aktualnie udzielając kredytów złotowych bank może udzielić klientowi kredytu bez wkładu własnego. Docelowo KNF chce, by bank mógł dać kredyt tylko na 80 proc. wartości nieruchomości lub ewentualnie 90 proc. jeśli brakująca kwota ponad granicę 80 proc. zostanie ubezpieczona.

Rekomendacja została przekazana do konsultacji bankom, ale KNF chciałaby, aby jej ostateczny kształt ujrzał światło dzienne w marcu 2013 r., a banki zaczęły się do niej stosować pół roku później. Pomysł Komisji jest taki, by przez pierwszy rok obowiązywania nowej rekomendacji banki mogły jeszcze udzielać kredytów bez wkładu własnego, ale pod warunkiem ubezpieczenia kwoty ponad 80 proc. wartości nieruchomości. Po roku takie kredyty miałyby zniknąć z rynku, a maksymalne dostępne na rynku LtV nie powinno przekraczać 90 proc.

6 thoughts on “Wkład własny potrzebny od zaraz

  1. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które przymierzają się do zakupu mieszkania, ale z drugiej strony im mniej kredytów na >100% wartości mieszkania tym lepiej dla wszystkich.

  2. Z punktu widzenia sektora gospodarki, klientów (którzy będą zaciągać mniejsze i bezpieczniejsze kredyty, oraz całej gospodarki.

  3. i w zasadzie czemu taka zmiana ma służyć? jest wiele osób które dadzą radę co miesiąc spłacać te 3-4tys ale już nie koniecznie mają z 20% np 50 tys na wkład własny, więc po co ludziom bardziej utrudniać ?

  4. @bezdomu: jakos mi sie wydaje, ze ludzi, ktorzy moga zebrac 50k na wklad wlasny jest znacznie wiecej, niz takich zarabiajacyh ponad 10k, co wg Ciebie odpowiadalo by zdolnosci splaty kredytu w ratach po 3-4k zl. I tak, trzeba utrudnic ludziom, ktorzy nie znaja sie na tym i moga sobie tylko krzywde zrobic. Dlatego np wydaje sie prawa jazdy, mimo ze samochody sa takie wazne do zycia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>