Jak poprawić zdolność kredytową?

Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt powinny zawczasu pomyśleć o zbudowaniu pozytywnej historii kredytowej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne…

Wyjaśnialiśmy Wam już, czym jest zdolność kredytowa i obiecaliśmy rozwinąć ten temat. Dla ułatwienia podzielimy go na dwie części. W pierwszej wyjaśnimy, jak powinna wyglądać idealna historia kredytowa, a w drugiej podpowiemy, co zrobić, by w krótkim czasie poprawić zdolność kredytową.

Pozytywna historia kredytowa przydaje się, gdy chcemy zaciągnąć kredyt na wyższą kwotę – np. na zakup mieszkania. Bank musi wówczas oszacować ryzyko współpracy z klientem i robi to na podstawie m.in. danych z Biura Informacji Kredytowej. To właśnie tam powstaje historia kredytowa, a pisana jest na podstawie informacji przekazywanych przez banki. Najważniejszym, co trzeba w jej temacie powiedzieć jest zdementowanie mitu, który głosi, że idealna historia kredytowa to tzw. biała karta, czyli brak historii. Taka osoba jest dla banku znakiem zapytania i trudno, by obdarzył ją dużym kredytem zaufania, skoro nic o niej nie wie.

Zbieraj doświadczenie kredytowe

Znacznie bardziej instytucje finansowe ufają osobom, które w przeszłości zaciągnęły kredyt i terminowo go spłaciły. Jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu hipotecznego, warto pomyśleć o zbudowaniu podwalin pod to – właśnie przez stworzenie pozytywnej historii kredytowej. Trudno jednak wyobrazić sobie, by ktoś zaciągał wysokooprocentowane kredyty gotówkowe i spłacał je tylko po to, by zbudować historię kredytową. Tańszym i wygodniejszym sposobem będzie rozpoczęcie swojej kredytowej przygody od karty kredytowej. Wiele banków w promocjach oferuje karty bez rocznej opłaty pod warunkiem aktywnego z nich korzystania – jest to rozwiązanie idealne właśnie dla osób chcących zbudować swoją historię kredytową. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o terminowej spłacie karty – to pozwoli utrzymać bezkosztowość operacji.

Jeden błąd nie niweluje wszystkiego

Warto też wiedzieć, że z punktu widzenia banku lepszy jest klient, któremu raz przydarzyła się jakaś wpadka (np. jedna rata kredytu spłacona z opóźnieniem) niż osoba, której historia kredytowa jest pusta. Jednorazowe potknięcie można bowiem wytłumaczyć chwilowymi problemami, a osoba całkowicie bez historii jest klientem co do którego bank nie jest w stanie oszacować ryzyka kredytowego. Dla banku ważna jest jednak nie tylko historia kredytowa, ale i szereg innych czynników, takich jak np. miejsce zamieszkania, stan cywilny, sektor gospodarki w którym pracujemy i forma zatrudnienia. Najchętniej widziane są rodziny z dziećmi zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, pracujące w bezpiecznych sektorach gospodarki (takich, które w aktualnej sytuacji nie wróżą zwolnień czy obniżek pensji).

Warto wiedzieć!

Dane na temat negatywnej historii kredytowej są w BIK przechowywane przez 5 lat bez zgody klienta pod warunkiem, że klient spóźnił się ze spłatą o ponad 60 dni, a od poinformowania go przez bank o zaległościach i zamiarze przetwarzania danych bez jego zgody minęło co najmniej 30 dni.

5 thoughts on “Jak poprawić zdolność kredytową?

    1. Z punktu widzenia budowania wiarygodności kredytowej, jest to jakiś pomysł. Tylko trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak „raty 0%” :) Ale o tym napiszę może w osobnym wpisie.

  1. Były raty 0% np. sklep nie dla idiotów 😉
    Sam brałem tam aparat na raty. I zapłaciłem tyle ile miałem zapłacić ;P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>