W 2013 r. będzie trudno o dobrą lokatę

Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy oprocentowanie lokat będzie częściej spadać niż rosnąć.

Bankowe lokaty są najpopularniejszym sposobem na bezpieczne oszczędzanie. Wpłacamy w banku określoną kwotę na określony czas i po jego upływie odzyskujemy nie tylko swoje pieniądze, ale i odsetki. O tym, czym jest bankowa lokata, zresztą już pisaliśmy (o tutaj).

Niestety, w tym roku rynek depozytów nie będzie klientów rozpieszczał. Jesienią 2012 r. Rada Polityki Pieniężnej dwukrotnie obniżyła stopy procentowe, w efekcie czego oprocentowanie depozytów zaczęło spadać. Z wypowiedzi członków RPP wynika, że to nie koniec obniżki stóp, więc i na lokatach zarabiać będziemy mniej. Jak prognozuje Open Finance, średnie oprocentowanie lokat (aktualnie w zależności od czasu trwania depozytu od 4,63 do 5,09 proc.) spadnie w ciągu najbliższego roku o kolejne 0,8-1 pkt proc. W 2013 r. znikną więc z rynku lokaty z oprocentowaniem 6 proc. i wyższym, a stawki depozytów przekraczające 5 proc. pojawiać się będą incydentalnie. W takich okolicznościach warto dokładnie monitorować rynek, bo w ramach promocyjnych ofert banki będą zapewne przygotowywać atrakcyjniejsze propozycje. Jeśli komuś zależy na lokacie z wyższym procentem, warto też podjąć decyzję jak najszybciej.

Jedynym pocieszeniem dla oszczędzających jest fakt, że wraz ze spadkiem oprocentowania oczekiwane jest zmniejszenie się inflacji. A tak naprawdę to ważne jest nie nominalne oprocentowanie depozytu, a nadwyżka nad inflacją.

Najlepsze lokaty dla kwoty 5 tys, zł

3 mies.
Meritum Bank 6,50%*
BGŻOptima 6,00%**
neoBank onLine 6,00%**
6 mies.
neoBank onLine 6,00%**
FM Bank 5,90%
Invest Bank 5,80%***
12 mies.
Eurobank 5,60%***
Meritum Bank 5,60%***
Toyota Bank 5,59%***

* – lokata wyłącznie dla klientów otwierających Konto Zarabiające
** – lokata wyłącznie dla nowych klientów banku
*** – wymagane posiadanie konta w tym banku

źródło: OprocentowanieLokat.pl
Stan na: 04.01.2013 r.

3 thoughts on “W 2013 r. będzie trudno o dobrą lokatę

  1. Puki co oferowane są jeszcze lokaty o w miarę wysokim oprocentowaniu, które miały zniknąć po 31 grudnia. Jak widać, zmiany będą wprowadzane sukcesywnie.
    Warto również zaznaczyć, że rachunki oszczędnościowe często mają wyższe oprocentowanie niż same lokaty.

  2. ja bym na lokatach w banku nie zostawiał swoich pieniędzy. tyle teraz o tych aferach w tv, że włos się jeży na głowie. Lepiej zainwestować w złoto, srebro, odłożyć do sejfu i niech sobie leży. Poczytajcie sobie na http://www.emonety.pl a się przekonacie co teraz ma wartość na rynku.

  3. No i okazało się, że Wasz artykuł okazał się proroczy 😉 po obniżce stóp procentowych, lokaty stają się po prostu mniej opłacalne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>