Spadają raty kredytów hipotecznych

 

O 8 proc. spadły już od wakacji raty złotowych kredytów hipotecznych. A to nie koniec – spodziewane są dalsze obniżki.

Nie mogliście nie słyszeć, że Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe. To zła wiadomość dla oszczędzających (spadnie oprocentowanie lokat), ale doskonała dla tych, którzy spłacają kredyty w złotych, szczególnie te hipoteczne. Spadki stóp przekładają się bowiem na obniżki stawki WIBOR, a ta decyduje o oprocentowaniu złotowych kredytów hipotecznych.

Zysk dla każdego

Dobre wieści dla kredytobiorców napływają z rynku już od kilku miesięcy. Pod koniec wakacji stawka WIBOR 3M (najpopularniejsza na rynku jeśli chodzi o bazę oprocentowania kredytów hipotecznych) zaczęła spadać z poziomu 5,13 proc. i trwa to cały czas. Do dziś obniżka wyniosła 80 punktów bazowych (0,8 pkt proc.). Co to oznacza dla zadłużonych? Spore oszczędności. Taka obniżka WIBOR-u to spadek miesięcznej raty kredytu na 30 lat z marżą 1,6 p.p. o 52 zł (8 proc.) na każde 100 tys. zł zadłużenia. Dla kredytu na kwotę 300 tys. zł oznacza to 157 zł oszczędności każdego miesiąca.

A to nie koniec dobrych wieści, bo po ostatnim posiedzeniu RPP jej szef Marek Belka zapowiedział, że czekają nas kolejne obniżki stóp, co powinno pociągnąć dalszy spadek oprocentowania kredytów i miesięcznych rat i choć dziś trudno osądzić, jak głębokie będą to obniżki, to na pewno jest to powód do zadowolenia.

Wszystko zależy od banku

Przy tym wszystkim warto wiedzieć, że zmiana WIBOR-u nigdy nie przekłada się na oprocentowanie tak, jak w powyższym przykładzie (jest on czysto teoretyczny). Chodzi bowiem o to, że każdy bank ma odrębne zasady wyliczania oprocentowania. Jedne aktualizują je co miesiąc, inne na przykład co trzy miesiące. Na dodatek czasem, aby zmiana nastąpiła, wymagany jest wzrost lub spadek WIBOR-u o 0,1 lub 0,25 pkt proc. Aby to zweryfikować najlepiej po prostu zajrzeć w umowę kredytową. W aktualnej sytuacji, gdy stopy spadają, takie ograniczenia są dla klientów niekorzystne. Ale w trakcie wzrostów się wszystko wyrównuje. Nie jest więc tak, że banki kantują tu jakoś klientów.

Jeśli zastanawialiście się ostatnio, jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego to w aktualnej sytuacji wystarczy… trochę poczekać, bo rata spadnie sama.

KWOTA KREDYTU

RATA PRZY
WIBOR 3M=5,13%

RATA PRZY
WIBOR 3M=4,33%

100 000 zł 647 zł 595 zł
200 000 zł 295 zł 1190 zł
300 000 zł 1942 zł 1785 zł
500 000 zł 3236 zł 2975 zł
Źródło: obliczenia własne Poradnikinwestowania.pl

2 thoughts on “Spadają raty kredytów hipotecznych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>