Pieniądze na każde wezwanie?

kredyt w koncie

Kredyt, w którym płacimy tylko za rzeczywiście wykorzystane środki, a jak tylko na rachunek wpłynie pensja, przestajemy płacić odsetki. To najkrótsza lista zalet kredytu w koncie zwanego też kredytem odnawialnym.

Rozwiązanie to ma także wady: nawet jak przez cały rok nie będziemy z niego korzystać, bank pobierze prowizję, a jak już zaczniemy na dobre z dobrodziejstwa czerpać, może się okazać, że trudno będzie wyjść z zadłużenia.

Prezent od banku?

Kredyt w koncie, jak sama nazwa wskazuje, nie może istnieć bez bankowego rachunku. Jego posiadacz otrzymuje od banku do dyspozycji limit, w którym może, bez dodatkowych wizyt w banku, się zadłużać, wypłacając pieniądze z konta lub wykonując przelewy. Oprocentowanie takiego kredytu jest często niższe niż tradycyjnej pożyczki gotówkowej, a odsetki od kredytu są naliczane tylko za dni, które zakończymy na minusie.

Jeśli na przykład mamy na koncie pustki i przed południem wykonamy dwa przelewy po 500 zł, ale do końca dnia wpłynie na konto pensja w wysokości co najmniej 1 tys. zł, odsetki w ogóle nie zostaną naliczone. Jeśli przelew przychodzący będzie na kwotę 800 zł, odsetki będą liczone od 200 zł.

Uwaga na prowizję

Warto jednak pamiętać, by oprócz oprocentowania w kalkulacji kosztów uwzględnić prowizję za odnowienie linii kredytowej. Prowizja ta wynosi zwykle 1-2 proc. rocznie i jest pobierana przez bank automatycznie w rocznicę uruchomienia usługi. Decydując się na kredyt odnawialny warto więc nie przesadzać z jego wysokością. Przykładowo za dostęp do kwoty 10 tys. zł zapłacimy rocznie 200 złotych, ale gdybyśmy zdecydowali się na limit w kwocie 20 tys. zł to opłata wyniesie już 400 zł. Czasem banki w ramach promocji nie pobierają prowizji w pierwszym roku – warto takie okazje monitorować, bo w prosty sposób zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych.

Kredyt w koncie jest dobrym i wygodnym rozwiązaniem dla osób systematycznych i zdyscyplinowanych, które potrafią zapanować nad wydawaniem pieniędzy. Dla tych, którym dyscypliny brakuje może być niebezpieczną pułapką, lepiej więc go unikać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>