Co dalej z cenami mieszkań?

Ceny mieszkan spadaja

Ceny mieszkań spadają od kilku kwartałów. Wielu potencjalnych kupców liczy jednak, że w 2013 r. trend obniżek zostanie utrzymany.

Dobre wiadomości dla rozważających zakup mieszkania: o ponad 13 proc. spadły w 2012 ceny mieszkań. Tak wynika z kalkulacji indeksu cen transakcyjnych liczonego przez Open Finance i Home Broker. Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, jak pod tym względem wyglądać będzie 2013 rok. Czy ceny mieszkań mogą być jeszcze niższe?

Według prognoz Open Finance, w ciągu najbliższych 12 miesięcy wszystko zależeć będzie w największej mierze od zmiany tempa wzrostu gospodarczego oraz rynku pracy. Nie bez znaczenia będzie też nastawienie banków do udzielania kredytów mieszkaniowych – bo przecież mało kogo stać na wyłożenie gotówki, więc pieniądze banku są dla wielu klientów niezbędne.

Tu spadki…

Według analiz BRE Banku, mimo spadającej liczby rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych, dno cenowe nie zostało jeszcze osiągnięte. Z kolei PKO BP uważa, że „W perspektywie 2-3 kwartałów najbardziej prawdopodobny wydaje się nadal lekki trend spadkowy cen”, a to ze względu na wolno malejącą podaż (przy słabszym popycie) oraz konserwatywne podejście do liczenia zdolności kredytowej przez banki. Ten ostatni czynnik może stracić na znaczeniu gdy w życie wejdzie znowelizowana rekomendacja S, ale na razie znamy tylko jej projekt i nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ostateczny kształt wskazówek Komisji Nadzoru Finansowego dla banków.

… i tam spadki

Według Open Finance, najsłabszym okresem na rynku mieszkaniowym będzie pierwsza połowa roku – zanim nie wejdzie w życie zliberalizowana polityka kredytowa. Jeśli nastawienie konsumentów do zadłużania się ulegnie poprawie, rok ma zakończyć się umiarkowanymi, kilkuprocentowymi spadkami cen. Wyraźnie więc widać, że większość analityków rynku oczekuje dalszego spadku. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w rzeczywistości jest on większy niż w liczbach nominalnych, a to dzięki inflacji. Realne spadki są więc sporo większe.

 

Jak zmieniały się ceny transakcyjne metra kwadratowego w największych miastach Polski w ostatnich 12 miesiącach.

Miasto Mediana Cen Roczna zmiana ceny Miesięczna zmiana ceny
Białystok 3969 zł. – 7,0% 1,0%
Bydgoszcz 3912 zł. – 0,6% – 1,1%
Gdańsk 4595 zł.  11,3% -0,8%
Katowice 3429 zł.    1,7% – 0,2%
Kraków 5367 zł. – 16,7% 1,6%
Lublin 4192 zł. – 13,9% 0,00%
Łódź 3670 zł. – 1,8% -1,1%
Olsztyn 4149 zł. – 7,2% 0,1%
Poznań 5174 zł. – 3,7% -1,2%
Szczecin 4043 zł. – 8,7% 0,6%
Toruń 4109 zł. – 6,2% -2,6%
Warszawa 6425 zł. -13,7% 1,0%
Wrocław 5182 zł. – 8,5% 0,00%
Źródło: Open Finance i Home Broker; na podstawie transakcji przeprowadzonych przez klientów.

2 thoughts on “Co dalej z cenami mieszkań?

  1. Nie ma jak na razie żadnego czynnika, który mógłby spowodować wzrost cen w najbliższych latach. Jest wręcz przeciwnie, do dna cenowego mamy jeszcze bardzo daleko, kryzys długu w strefie euro wciąż się pogłębia, polska gospodarka coraz bardziej wyhamowuje, wchodzi właśnie pokolenie 25 – 30 latków z niżu demograficznego, sporo młodych wyjeżdża na stałe za granicę, starzy ludzie wymierają i zostawiają swoje mieszkania – więc nadpodaż rośnie, ludzie boją się o pracę z uwagi na kryzys i narastające zwolnienia i bezrobocie, marże bankowe są bardzo wysokie, ciężko dostać kredyt – ludzie nie mają zdolności , od 2014 roku będzie trzeba posiadać wkład własny, nowy program będzie dofinansował tylko mieszkania z rynku pierwotnego z narzuconą maksymalną ceną 1 metra kwadratowego, deweloperzy i tak będą budować, bo mają pieniądze utopione w gruntach – więc nadpodaż będzie narastać, ludzie znają realne koszty budowy i już nie chcą dawać deweloperom 300% zysku, koszty utrzymania istniejących pustostanów są wysokie a spodziewane wprowadzenie podatku katastralnego w 2014 lub 2015 roku spowoduje dalszą utratę rentowności inwestycji w nieruchomości – w krajach, w których wprowadzono kataster, ceny nieruchomości spadły o ponad 50%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>