Dziesięciokrotka – od czego zależy zysk?

Od czego zalezy zysk w dziesieciokrotce

Wyjaśnialiśmy już Wam pokrótce, czym jest produkt Getin Banku Dziesięciokrotka. Obiecaliśmy jednocześnie, że wkrótce napiszemy coś więcej o tym, od czego zależy zysk w tej inwestycji.

Wynik klienta, który zainwestuje w Dziesięciokrotkę, powiązany będzie z koszykiem trzech indeksów opartych na giełdach Brazylii, Chin i Polski (każdy z wagą 1/3). Są to niezależne indeksy wyliczane przez Nomura International plc z mechanizmem zmienności, który ogranicza straty w razie spadków na parkietach.

Nominalnie indeksy nie kupują oczywiście akcji tylko kontrakty terminowe lub fundusze ETF. Bazą indeksu GoPoland jest znany wszystkim WIG20, GoChina wyliczany jest na podstawie notowań funduszu iShares FTSE China 25 Index Fund, a GoBrazil na podstawie iShares MSCI Brazil Index Fund.

Indeksy Nomury zajmują drugą pozycję wśród aktywów bazowych (grają na ich wzrost), ale zawierają jednocześnie mechanizm kontroli zmienności, który ogranicza ją do poziomu 11 proc. rocznie. W przypadku gwałtownych wahań notowań są więc one amortyzowane. Oczywiście amortyzacja działa też na dynamiczne wzrosty. W efekcie indeksy Go dają stabilniejsze stopy zwrotu, a w razie spadków mniej tracą. Na przykład GoPoland najwięcej w ciągu roku stracił 27 proc., podczas gdy dla WIG20 maksymalny spadek wyniósł ponad 66 proc.

Dodatkowo w kontrukcję Dziesięciokrotki wbudowano mechanizm „lookback”, dzięki któremu ostateczny zysk klienta jest wyliczany nie z końcowego odczytu notowań indeksów, ale z najwyższego wyniku z pięciu odczytów, które dokonywane są co pół roku w ostatnich dwóch latach trwania. Takie rozwiązanie pozwala ochronić zyski w przypadku wahań instrumentu bazowego na końcu inwestycji.

Pamiętajmy jednak, że – jak to często w instrumentach bazowych tego typu produktów bywa – historia indeksów Nomury jest bardzo krótka. Indeksy sensu stricte powstały bardzo niedawno, a ich wyniki historyczne są wynikiem symulacji (tzw. backtestów)

3 thoughts on “Dziesięciokrotka – od czego zależy zysk?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>