Narzędzia nowoczesnego inwestora

Aktywnie inwestując na rynkach warto być cały czas na bieżąco z tym, co się dzieje. Ułatwiają to smartfony z dostępem do internetu, na które możemy zainstalować jedną z wielu aplikacji przeznaczonych dla inwestorów.

Któż nie kojarzy klasycznego widoku giełdy papierów wartościowych – tłumy maklerów z długopisami w ręku, z telefonami przy uchu, przekrzykujących się w niewyobrażalnym hałasie. Dziś rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Zamiast tłumu maklerów są światłowody, wszystko odbywa się w sercach supernowoczesnych inwestorów. 20 lat temu notowania giełdowe sprawdzało się w telegazecie, potem pojawił się internet, aktualnie najwygodniejszym sposobem na bycie na bieżąco są mobilne aplikacje instalowane na smartfonach. Specjalnie dla Was zrobiliśmy ich mały przegląd, mamy nadzieję, że pomoże Wam to w podjęciu decyzji, z którego narzędzia korzystać.

GPW

Każdy znajdzie coś dla siebie

Poszukiwanie rozwiązań zaczęliśmy o samej Giełdy. GPW opracowała własną aplikację mobilną, która jest dostępna w Google Play i App Store. Pozwala ona śledzić notowania instrumentów notowanych na GPW, oprócz samych notowań oferuje statystyki i wskaźniki spółek oraz rynków. Z kolei największą zaletą aplikacji iMoney (przygotowana przez portal Money.pl), dostępnej zarówno w Google Play, jak i App Store, jest bogactwo wiadomości na temat polskiego rynku. Jest to więc rozwiązanie dla lokalnych inwestorów. Wymaga jednak od użytkownika nieco większej wprawy.

Bloomberg

Osoby o bardziej globalnych zainteresowaniach powinny skierować się w stronę aplikacji przygotowanej przez Bloomberga, dostępnej na telefony z systemem Android, iOS, WP, a nawet urządzenia BlackBerry i Nokia na Symbianie. Warto dodać, że producent nie zapomniał także o użytkownikach tabletów, dla których przygotował dedykowane wersje aplikacji. Bloomberg for Smartphone oferuje m.in. newsy przygotowane przez tę agencję. Z notowań mamy do wyboru indeksy giełdowe z całego świata, surowce, obligacje oraz waluty. Do tego dochodzą oczywiście notowania spółek, w bazie są spółki praktycznie z całego świata, a wartym uwagi rozwiązaniem jest powiązanie notowania spółki z newsami jej dotyczącymi. Trochę tylko szkoda, że na próżno szukać w niej polskich indeksów – może niebawem się to zmieni.

Integracja może się przydać

Giełda.wp.pl

Dobre opinie wśród użytkowników zbiera Giełda WP.pl, z której mogą skorzystać zarówno miłośnicy zielonego robocika, jak i ci, którzy wolą urządzenia z nadgryzionym jabłkiem. Oferuje ona m.in. możliwość zdefiniowania alarmów dla danego waloru – aplikacja poinformuje użytkownika, że dane notowania przekroczyły określoną wcześniej barierę. Oprócz notowań giełd, surowców czy walut, daje dostęp do informacji o wynikach funduszy inwestycyjnych. Ogromną zaletą tej aplikacji jest przejrzystość i intuicyjność. Wszystkie najważniejsze notowania są dostępne bezpośrednio z widoku ekranu głównego. Warto sprawdzić też Mobile Investora, który użytkownikom smartfonów z systemem Android daje dostęp do notowań giełdowych, surowcowych i walutowych. W prosty sposób można w nim zdefiniować swoje ulubione walory, by po włączeniu otrzymywać tylko te informacje, które nas interesują. Do tego aplikacja ma wbudowany czytnik RSS, który pobiera wiadomości z kilku portali finansowych.

Makler

Jedną z najbardziej zaawansowanych i najlepiej ocenianych aplikacji jest Makler, który umożliwia zintegrowanie z kontem maklerskim (m.in. w BRE Banku, mBanku i Millennium). Po takim połączeniu oferuje notowania w czasie rzeczywistym, bez opóźnień. Oprócz tego mamy oczywiście standardowy dostęp do notowań i informacji gospodarczych. Niestety z tego programu również mogą skorzystać wyłącznie użytkownicy urządzeń z systemem Android.

Aplikacji jest wiele, warto też sprawdzić, co oferują bank i dom maklerski, z których usług korzystamy, bo być może w cenie dostępu do konta maklerskiego otrzymamy aplikację z notowaniami giełdowymi w czasie rzeczywistym. Wybierając aplikację mobilną dla siebie warto zwrócić uwagę na to, by oprócz notowań giełdowych oferowała dostęp do wykresów oraz najświeższych informacji z rynku.

2 thoughts on “Narzędzia nowoczesnego inwestora

  1. nie pomyslalbym ze mozna na smartfonie zaistalowac taka aplikacje, troche inwestuje i na pewno bede sie pewniej czul mogac w dowolnej chwili sprawdzic co sie dzieje, dzieki za przydatne info

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>