Bezpieczeństwo płatności on-line

Jak bezpiecznie płacić on-line

Zakupy w internecie to niskie ceny i wygoda. Warto jednak pamiętać o kwestii bezpieczeństwa, bo ich zaniedbanie może sporo kosztować.

Tomek mieszka w Londynie, czyta naszego bloga regularnie i pyta o płatności w sieci – co zrobić, by zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy?

Wg badań amerykańskiej firmy konsultingowej Kroll Inc., wartość oszustw i kradzieży w internecie przewyższa już „tradycyjne” przekręty. Wszystko przez przenoszenie do sieci coraz większej liczby transakcji i działalności. Ale wiele ofiar staje się nimi na własne życzenie – korzystając z niezabezpieczonych komputerów lub wchodząc na ryzykowne strony WWW.

Podstawą bezpieczeństwa jest bowiem prewencja. Pamiętajmy, by korzystać z bankowości internetowej, czy płatności on-line tylko na pewnym sprzęcie – kawiarnie internetowe czy otwarte sieci Wi-Fi nie są najlepszym pomysłem. Komputer powinien być zabezpieczony programem antywirusowym i firewallem i regularnie kontrolowany. Nie daje to 100-proc. pewności, ale znacznie zwiększa bezpieczeństwo.

Warto też robić zakupy tylko w sprawdzonych i polecanych sklepach. W sieci nietrudno znaleźć miejsca, gdzie sklepy on-line poddawane są wnikliwej ocenie innych użytkowników, ich komentarze mogą być cennym źródłem informacji.

Dodatkowo powinno się weryfikować, czy informacje o transakcji są transmitowane bezpiecznie. Choć określenie „protokół SSL” może dla wielu brzmieć abstrakcyjnie, to jego obecność można w prosty sposób zweryfikować – dane są przesyłane w szyfrowanym połączeniu jeśli w belce przeglądarki (przy adresie strony) widoczna jest ikona zamkniętej kłódki.

Ostrożnie należy postępować też z kartą kredytową. Jeśli nią płacimy, to tylko na bezpiecznych i zaufanych stronach. Pod żadnym pozorem nie należy przesyłać nr karty na przykład mailem, czy inną niepewną drogą. Coraz częściej sklepy korzystają z gotowych systemów płatniczych (takich jak Dotpay czy PayU, dzięki którym za pośrednictwem szyfrowego połączenia można się połączyć z bankiem i w trybie natychmiastowym zapłacić środkami z konta, nie używając do tego karty kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>