Kredyty mieszkaniowe najtańsze w historii

Kredyty mieszkaniowe najtańsze w historii

Rada Polityki Pieniężnej jest ostatnio wielkim sprzymierzeńcem osób spłacających
i zaciągających kredyty hipoteczne. Znów obniżyła stopy procentowe, więc kredyty dalej tanieją.

Już kilka tygodni temu pisaliśmy Wam, że spadają raty kredytów hipotecznych w złotych, ostatnio eksperci z firmy Home Broker policzyli, że oprocentowanie nowoudzielanych kredytów jest aktualnie najniższe w historii! Wszystko dzięki kolejnym obniżkom stóp procentowych przeprowadzonym przez Radę Polityki Pieniężnej. W marcu doszło do piątej obniżki z rzędu, tym razem aż o 50 punktów bazowych. W efekcie stawka WIBOR 3M, która najczęściej decyduje o oprocentowaniu kredytów hipotecznych jeszcze się obniżyła i oprocentowanie nowego kredytu hipotecznego w złotych z marżą 1,5 p.p. spadło poniżej 5 procent.

Według Home Brokera jeszcze w sierpniu ubiegłego roku wyżej niż dzisiejsze oprocentowanie kredytów był sam WIBOR, a pięć lat temu oprocentowanie kredytów przekraczało 7 procent.

Kolejną dobrą wiadomością dla potencjalnych kredytobiorców jest fakt, że obok spadającego oprocentowania (i wysokości rat) rośnie zdolność kredytowa klientów, czyli maksymalna kwota kredytu, jaką bank jest w stanie udzielić danemu klientowi. Jak informuje HB w grudniu ubiegłego roku 3-os. rodzina zarabiająca łącznie 5 tys. zł netto zaciągając kredyt mieszkaniowy na 30 lat mogła otrzymać średnio 365 tys. zł. Miesiąc później było to 382 tys. zł, a dziś kwota ta przekracza już 400 tys. zł.

Jednocześnie od kilku miesięcy rosną bankowe marże, czyli drugi obok WIBOR-u składnik oprocentowania kredytów hipotecznych. Wprawdzie aktualne spadki WIBOR-u bilansują podwyżki ze strony banków i oprocentowanie i tak spada, ale pamiętajmy, że marża zostaje
na stałe wpisana do umowy kredytowej i będzie „ciążyć” na kredycie do końca jego spłacania. Warto więc powalczyć z bankiem o obniżkę marży, choćby o 0,1 pkt proc.

6 thoughts on “Kredyty mieszkaniowe najtańsze w historii

  1. Szczera prawda przy tylu latach nawet 0,1 robi sporą różnicę. Można i trzeba walczyć w banku bo każda część procenta jest na wagę złota.

  2. Byłabym ostrożna w tym wielkim „hurra” na kredyty hipoteczne, bo akurat teraz wychodzą one tanio. Trzeba mieć świadomość, że niskie stopy procentowe nie będą trwać wiecznie, kiedyś pójdą w górę, kredyty też. Ludzie popełniają błędy i przeszacowują swoją zdolność kredytową, bo doradca w banku akurat im przy niskich stopach procentowych zdołał wmówić, że ich na kredyt stać! A potem pozostają rozczarowanie, życie na kreskę i zgrzytanie zębami. Tak było przecież z kryzysem w USA – ogólny dostęp do niedrogiego kredytu sprzyjał powstaniu bańki na rynku nieruchomości. A każda zbyt nadmuchana bańka kiedyś pęka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>