Pareto – skąd wezmą się zyski?

Pareto – skąd wezmą się zyski?

W mailach do nas cały czas wypytujecie o Pareto. Jedną z najczęściej poruszanych kwestii jest to, od czego zależeć będzie zysk z tej inwestycji.

Pareto to 15-letni produkt regularnego oszczędzania z oferty Getin Banku. Jego wyróżnikiem jest to, że na wstępie wpłacić trzeba 20 proc. wartości inwestycji, a resztę uiszcza się w formie comiesięcznej składki. Z punktu widzenia klienta niezwykle istotne jest, jaki zysk otrzyma na koniec i od czego będzie on zależeć. Jako że w sieci można znaleźć najróżniejsze opinie na temat Pareto Getinu, spróbujemy trochę Wam w tej materii wyjaśnić.

Instrumentem bazowym, od którego zależeć będzie wynik Pareto, jest strategia BNP Paribas New Frontier. Jest to indeks oparty na czterech grupach aktywów: akcjach (indeksy DJ EURO STOXX 50, S&P 500, Topix, S&P BRIC 40), spółkach związanych z rynkiem nieruchomości (indeks EPRA Euro Zone), obligacjach (indeks iBoxx 5-7) i surowcach (indeks DCI BNP Paribas Enhanced).

Do alokacji kapitału pomiędzy osiem w/w indeksów wykorzystywany jest model stworzony przez nagrodzonego Nagrodą Nobla amerykańskiego ekonomisty Harry’ego Markowitza. Zgodnie z teorią Markowitza każdego miesiąca kupowane (długa pozycja) są instrumenty z najlepszą stopą zwrotu, a sprzedawane (krótka pozycja) te, które osiągnęły najgorsze wyniki.

Oczywiście indeksy te nie są kupowane za całość kapitału, największy udział (maksymalnie 40 proc.) może mieć obligacyjny iBoxx 5-7. W ten sposób dywersyfikowane jest ryzyko.

Przekładając z polskiego na nasze chodzi o to, że Pareto może generować zyski z wielu rynków. Jeśli będzie hossa surowcowa to część wzrostów zostanie przeniesiona do Pareto, jeśli rosnąc zaczną giełdy to też dobrze wpłynie na indeks Pareto. A w gorszych czasach pieniądze będą trzymane w obligacjach, a strategia będzie grać na spadki indeksów giełdowych, co też powinno przynieść dodatnie stopy zwrotu.

Pamiętajmy jednak, że Pareto Getin Banku jest 15-letnie, inwestycję będzie można więc ocenić po tym okresie.

2 thoughts on “Pareto – skąd wezmą się zyski?

  1. To długofalowa inwestycja ale przecież w taki sposób oszczędza się na emeryturę. Dlatego warto wszystko rozważyć tym bardziej że przyszłe emerytury nie będą za ciekawe.

  2. zgadzam sie, emerytury panstwowe raczej beda marne, dlatego warto rozwazyc jakas dobra alternatywe, byc moze i pareto jest odbra opcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>