W poszukiwaniu idealnego konta oszczędnościowego

konto idealne - jonathanb1989

Konto oszczędnościowe to doskonałe miejsce, by trzymać na nim bieżące oszczędności. Na najlepszych kontach oszczędnościowych można zarabiać niemal tyle co na lokatach i to bez zamrażania kapitału.

Konta oszczędnościowe mają na polskim rynku długą historię, ale najbardziej dynamiczny przyrost ich obecności w bankowych ofertach to lata 2008-2009. Aktualnie prawie każdy bank oferuje klientom możliwość odkładania pieniędzy bez konieczności zakładania lokat, ale różnice pomiędzy poszczególnymi propozycjami są spore.

Pisaliśmy już, czym różni się konto oszczędnościowe od lokaty, teraz pójdziemy dalej i postaramy się przybliżyć Wam temat, byście wiedzieli, jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe.

Przede wszystkim należy zacząć od uświadomienia sobie, jakie zadanie ma rachunek spełniać. Chcemy na nim zbierać oszczędności jak na lokacie? A może trzymać pensję i stopniowo wypłacać pieniądze w razie potrzeb? Generalnie zasada jest taka, że z kont oszczędnościowych można za darmo wypłacać pieniądze raz w miesiącu. To nie jest najlepsze rozwiązanie dla osób, które chciałyby na początku miesiąca przelać na rachunek oszczędnościowy pensję i potem, w miarę potrzeb, z niego wyciągać środki. Lepiej poszukać wówczas takiego konta, z którego nie ma ograniczenia co do liczby darmowych przelewów (m.in. BGŻ Optima, Eurobank). Zwykle darmowe przelewy są tylko na konto powiązane, czyli zwykły ROR w tym samym banku. Ale z ROR-u można już opłacić rachunki, czy wypłacić gotówkę.

Oczywiście niezwykle istotnym parametrem rachunku oszczędnościowego jest jego oprocentowanie. Tu jednak potrzeba szkła powiększającego, bo wiele bankowych ofert usiana jest warunkami spisanymi drobnym druczkiem. A to wysokie oprocentowanie dotyczy tylko niektórych klientów i to takich, którzy nie trzymają więcej niż 10 tys. zł (Deutsche Bank), a to zapłacimy 30 zł za rachunek jeśli nie przelewamy na niego pensji w kwocie min. 1,5 tys. zł (Citi Handlowy).

Ciekawe są też dodatkowe funkcjonalności oferowane przez niektóre banki. mBank stawia na regularne oszczędzanie i proponuje, że sam będzie za nas przelewał pieniądze na rachunek mSaver. Klient wybiera tylko, czy mają to być zaokrąglenia przy zakupach kartowych (np. do pełnych 10 zł), czy wybrany procent wydatków, a może stała kwota odkładana przy każdej transakcji.

Z kolei Alior Sync proponuje automat regulujący nam stan konta. Ustalamy, że na ROR-ze chcemy trzymać np. 500 zł. I każdego dnia nadwyżka trafiać będzie na konto oszczędnościowe. W przypadku niedoboru bank automatycznie uzupełni środki do danej kwoty, przelewając je z rachunku oszczędnościowego.

Wybór jest spory, każdy bank chce się czymś wyróżnić, pamiętajmy jednak, by ze zdwojoną uwagą czytać warunki promocji.

(zdj. jonathanb1989, Flickr)

3 thoughts on “W poszukiwaniu idealnego konta oszczędnościowego

  1. Jakoś zawsze te dwa tematy mi się zlewały i czasem mieszały. Teraz przynajmniej stało się to bardziej przejrzyste.

  2. Problem w tym, że po ostatnich obniżkach stóp procentowych przez RPP, trzymanie pieniędzy głównie na kontach oszczędnościowych staje się mało opłacalne. Podobnie z lokatami. Sensowną alternatywą wydają się być fundusze inwestycyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>