Inwestowanie na giełdzie – wyjaśniamy trudne pojęcia

3_pojecia_giełda

Dzisiaj odczarowujemy trzy pojęcia związane z giełdą – dywidendę, krótką sprzedaż i prawa do aukcji. Dla wszystkich, dla których inwestowanie na giełdzie wydaje się czarną magią!

Dywidenda – część zysku spółki przeznaczona na wypłatę dla akcjonariuszy. Decyzja o wypłacie dywidendy zostaje podjęta na walnym zgromadzeniu, na dywidendę można przeznaczyć całość lub część zysku. Dywidenda jest alternatywą dla reinwestowania zysku w rozwój spółki, stąd firmy, która mają duże potrzeby inwestycyjne rzadko wypłacają dywidendy. Tradycja wypłacania dywidendy jest jedną z przyczyn, dla których inwestorzy kupują akcje danej spółki, dywidenda pozwala powiem czerpać korzyści z samego posiadania udziałów, bez ich sprzedaży.

Krótka sprzedaż – to sprzedaż akcji, których inwestor nie posiada. Krótka sprzedaż polega na pożyczeniu akcji (za pośrednictwem biura maklerskiego) i sprzedaży ich. Akcje trzeba oczywiście w określonym terminie zwrócić, a aby to zrobić należy je na giełdzie kupić. Operacja ma sens gdy oczekujemy spadku notowań danych walorów. Wówczas najpierw sprzedajemy akcje po wyższej cenie, a potem kupujemy je po niższej. Zyskiem jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży i zakupu, oczywiście po uwzględnieniu prowizji. 

Prawa do akcji (PDA) – papier wartościowy z uprawnieniem do otrzymania akcji nowej emisji danej spółki. Umożlwia on posiadaczom odsprzedanie swojej możliwości nabycia akcji nowej emisji. Prawo do akcji powstaje z chwilą przydziału akcji i wygasa w momencie ich rejestracji. Prawa do akcji można kupić lub sprzedać na giełdzie tak samo jak akcje, ich notowania znaleźć można w serwisach giełdowych.

Zdj. Rafael Matsunaga/Flickr

3 thoughts on “Inwestowanie na giełdzie – wyjaśniamy trudne pojęcia

  1. Czytam te wasze artykuły i zaczynam po mału rozumieć i wiązać koniec z końce,. Może na poważnie się zastanowię nad funduszami a nie wiecznie będę się lokat trzymała, na których niestety nie ma wielkiego zysku.

  2. mi tam osobiscie jakies drobne bledy w tekscie nie przeszkadzaja, za to ciesze sie ze w koncu troche rozjasnilo mi sie w glowie o co chodzi z inwestowaniem na gieldzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>