Lucro: zostać, czy uciekać?

Lucro zostać, czy uciekać

W swoich mailach do nas wyrażacie czasem obawy o to, czy warto trzymać pieniądze w długoterminowych programach regularnego oszczędzania jeśli ich wyniki inwestycyjne nie są zadowalające.

Piszą do nas Agnieszka i Tomek z Krakowa, którzy dwa lata temu zdecydowali się na 15-letni program regularnego inwestowania Lucro. Nie do końca są zadowoleni z tego, jak wyglądają notowania indeksu i zastanawiają się nad wycofaniem swoich pieniędzy.

Naszym czytelnikom chodzi zapewne o wyniki indeksu, na którym opiera się Lucro. Przypomnijmy, że jest to BNP Paribas Millenium Master Series 8 PLN. To strategia, która ma z założenia generować zyski bez względu na koniunkturę rynkową. W okresie spadków giełdowych strategia koncentruje się na inwestowaniu w obligacje, a gdy na rynkach kapitałowych panuje hossa, korzysta z niej.

Ale jak spojrzeć na notowania strategii to rzeczywiście nie powalają one na kolana i wiele zależy od tego, kiedy ktoś rozpoczął inwestycję. Przykładowo osoba, której Lucro wystartowało w lutym 2011 r. na dzień dzisiejszy jest mniej więcej na zero, ale już kilka miesięcy później indeks zanotował dołek i ktoś kto rozpoczął inwestycję w maju będzie ponad 5 proc. na plusie. Pamiętajcie jednak, że to inwestycja 15-letnia i ocenianie jej wyników po dwóch latach jest nie do końca rozsądne. Szczególnie takich dwóch latach, w których więcej było zawieruchy niż spokojnych dni.

Jeśli jednak zdecydujecie się na wycofanie środków to pamiętajcie o tym, że w tego typu produktach inwestycyjnych prawie zawsze występuje opłata likwidacyjna. Często w pierwszych latach wynosi ona 100 proc. (tak jest też w przypadku Lucro), co oznacza, że jeśli wycofacie pieniądze to tak naprawdę ich nie otrzymacie. Jedyną korzyścią będzie to, że nie trzeba będzie dalej uiszczać składek. Jeśli sytuacja życiowa zmusi Was to zrezygnowania z takiego planu regularnego oszczędzania, sprawdźcie dokładnie tabelę opłat i prowizji. Może się okazać, że warto wpłacać składki jeszcze przez kilka miesięcy, bo odzyskacie wówczas dużo więcej środków.

2 thoughts on “Lucro: zostać, czy uciekać?

  1. Coraz częściej was czytam i z jednej strony fajnie, zę opieujecie możliwości, ale z drugiej jest ich tyle, że ciężko się w nich połapać i coś dla siebie wybrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>