Jak działa Libra?

Jak-dziala-LibraChoć o programie inwestycyjnym Libra pisaliśmy już kilka razy, nadal macie związane
z nim pytania, dziś odpowiemy na kolejne – o sposób działania.

Karol z Poznania dowiedział się od znajomego o planie regularnego oszczędzania Libra z Getin Banku, ale nie do końca rozumie, jak ta inwestycja działa. Spróbujemy to przybliżyć jemu i innym czytelnikom.

Libra była oferowanym w wersji na 10 i 15 lat programem regularnego oszczędzania. To znaczy, że już na początku klient decyduje o tym, ile będzie wpłacał każdego miesiąca i musi się tego trzymać. W takich programach istnieje motywator do oszczędzania w postaci wysokich opłat za wcześniejsze wycofanie środków, w pierwszych latach często wynoszą one blisko 100 proc.

Libra ma jednak unikalną cechę, której nie posiada większość dostępnych na rynku inwestycji. Chodzi o to, że na dzień dobry klient wykłada 20 proc. całości, potem co miesiąc uiszcza składkę, ale od samego początku na jego zysk pracuje cała kwota. Dla przykładu jeśli składka inicjująca wyniesie 4,5 tys. zł to od pierwszego dnia odsetki będą naliczane od całej kwoty 22,5 tys. zł. Miesięczna składka w Librze dla tego przykładu wynosiła 136 zł dla programu 15-letniego i 186 zł dla 10-letniego.

Co uważniejsi czytelnicy zauważyli zapewne, że 15 lat przemnożone przez 12 miesięcy i 136 zł daje 24480 zł, a gdy dodamy do tego 4500 składki inicjującej to razem mamy kwotę 28980 zł,
a nie 22500. Dlaczego? Oczywiście nie ma nic za darmo, w składkę miesięczną zaszyte są prowizje. W przypadku Libry jest to 1,92 proc. od tzw. składki zainwestowanej (22,5 tys. zł dla naszego przykładu) w skali roku. Można to porównać do kredytu – klient wpłaca na początku 20 proc., a resztę wykłada za niego bank, za co po prostu potem pobiera odsetki.

Mamy nadzieję, że Libra jest już dla Ciebie Karolu bardziej zrozumiała. A gdybyś miał jeszcze jakieś pytania, pisz śmiało!

One thought on “Jak działa Libra?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>