O emeryturę zatroszcz się sam – IKE i IKZE

O emeryturę

Jeśli chcesz godnie żyć na emeryturze, zatroszcz się o swoje finanse sam – coraz częściej słyszycie zapewne takie stwierdzenia i zastanawiacie się, co zrobić, by rzeczywiście nie być zmuszonym do życia za stawki głodowe.

O tym, jak kiepsko będą wyglądać nasze emerytury na pewno wiecie, m.in. z naszej infografiki o ZUS

Co więc robić? Jedni kupują mieszkania, inny prowadzą własne firmy, a jakie możliwości ma przeciętny Kowalski? Owszem, może gromadzić gotówkę w skarpecie, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Specjalnie do celów emerytalnych stworzono indywidualne konta emerytalne (IKE), a potem także indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), które są elementami tzw. trzeciego filaru emerytalnego, czyli dobrowolnego oszczędzania na emeryturę. Zaletą trzeciego filaru jest ulga podatkowa – działa to więc i w przypadku IKE i IKZE.

W IKE można rocznie odłożyć maksymalnie trzykrotność przeciętnego rocznego wynagrodzenia na dany rok (wg prognoz), w 2013 r. jest to 11139 zł. W IKZE natomiast limitem jest 4 proc. podstawy wymiaru składki emerytalnej za poprzedni rok. Aktualnie jest to maksymalnie 4231,2 zł.

Oszczędzanie w IKE i IKZE związane z ulgą podatkową, ale sposób wykorzystania jej jest różny. W IKE oszczędzamy do emerytury i po wejściu w wiek emerytalny możemy wypłacić środki bez podatku Belki, pod warunkiem, że w ostatnich 5 latach dokonywano jakichkolwiek wpłat. Ulga podatkowa jest więc dla tych, którzy rzeczywiście oszczędzają na emeryturę. W IKZE z kolei wpłaty dokonane w danym roku można odliczyć od podstawy opodatkowania już przy okazji rocznego rozliczenia. Niestety, od wypłat należy potem zapłacić podatek dochodowy, co sprawia, że jest to rozwiązanie mniej atrakcyjne niż IKE.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>