Inwestycje w nieruchomości. Mieszkanie: kupić czy czekać?

Mieszkanie_kupic_czy_czekac

Kluczowe czynniki zdają się wskazywać na to, że o lepszy czas na zakup mieszkania będzie ciężko, należy jednak zachować ostrożność. Bo nacięcie się na „rezydencję” podobną do tej ze zdjęcia to nie jedyne ryzyko…

Coraz niższe stopy procentowe i idące za nim obniżki oprocentowanie kredytów i depozytów są zachętą do tego, by oszczędności zamiast w bankach, lokować w nieruchomościach. Tym bardziej, że od szczytu sprzed kilku lat ceny obniżyły się o kilkadziesiąt procent. To mogłoby prowadzić do wzrostu cen, ale póki co tak nie jest.

Home Broker wskazuje, że nie widać czynników, które mogłyby odwrócić trend i zapoczątkować okres wzrostów cen nieruchomości. Za stabilizacją są z jednej strony skromny wzrost gospodarczy i niepewność co do sytuacji na rynku pracy, a z drugiej duża podaż na rynku mieszkaniowym.

Co ciekawe, z danych Open Finance wynika, że coraz mniejsza jest różnica pomiędzy ceną wywoławczą a transakcyjną. To znaczy, że rośnie skłonność sprzedających do obniżania początkowych cen. Ostateczna cena jest aktualnie o 6,6 proc. niższa od pierwotnie oferowanej.

 

Jeśli więc ktoś przymierza się do zakupu mieszkania to powinien znać swoją siłę negocjacyjną, a jednocześnie jak najdokładniej przeszukać rynek, bo stagnacja na nim sprawia, że coraz więcej sprzedających decyduje się na obniżki cen.

Czy warto kupować mieszkanie akurat w tej chwili? Jeśli mamy wolne środki i inwestycja
w nieruchomość jest jednym z naszych pomysłów to może się to okazać całkiem dobrym rozwiązaniem. Rentowność najmu rośnie, oprocentowanie lokat spada, a kredyty są tanie.
Z drugiej strony nie wykluczone, że ceny mieszkań jeszcze spadną. Niestety, tak to zwykle jest, że „albo będzie padać deszcz, albo nie będzie” i weź tu człowieku bądź mądry…

2 thoughts on “Inwestycje w nieruchomości. Mieszkanie: kupić czy czekać?

  1. Dla większości ludzi droga bezpośredniego inwestowania na rynku nieruchomości nie jest dostępna. Warto, więc zwrócić uwagę na pośrednie możliwości lokowania kapitału na tymże rynku.

  2. Potencjał w branży jest ogromny, nieruchomości magazynowe mają rekordowe wyceny, tylko wtedy można nieźle zarobić. JARTOM pozwala teraz fajnie zainwestować, ale czy rynek posiada na to środki? To jest dopiero największą zagadką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>