Nie tylko struktury chronią kapitał

Nie tylko struktury chronią kapitał

Bezpieczne fundusze inwestycyjne mogą być alternatywą dla produktów strukturyzowanych – zapewniają ochronę kapitału i dają szansę na zysk.

Mówisz fundusze inwestycyjne, myślisz ryzyko strat. Wszak funduszowi Arka Akcji do powrotu do notowań z 2007 roku wciąż brakuje wzrostu o… ponad 70 procent i nic nie wskazuje na to, by straty miały zostać wyrównane szybciej niż w ciągu kilku lat, a to i tak przy optymistycznym scenariuszu.

Ale fundusze inwestycyjne to nie tylko te, które większość aktywów lokują w akcjach i mogą wygenerować wysokie straty (lub też spore zyski). Mamy bowiem bezpieczne otwarte fundusze inwestycyjne (FIO), które zajmują się inwestowaniem w obligacje i inne bezpieczne papiery wartościowe. Czasem jednak owo bezpieczeństwo jest złudne, o czym w ubiegłym roku przekonali się posiadacze jednostek funduszu Idea Premium.

Jak więc szukać w pełni bezpiecznych funduszy inwestycyjnych? Odpowiedź można znaleźć wśród zamkniętych funduszy z ochroną kapitału. To działa tak jak w przypadku produktów strukturyzowanych – w przypadku gdy inwestycja pójdzie źle, klient otrzymuje po jej zakończeniu zwrot ulokowanych środków. Takie fundusze są jednak trudniej dostępne niż „zwykłe” otwarte, minimalna kwota inwestycji w nie wynosi czasem nawet 100 tys. złotych, ale są i oferty dostępne dla szerszego grona klientów, od 1 tys. złotych.

Oczywiście ochrona kapitału, tak jak w strukturach, działa tylko przy inwestycji na odpowiedni czas, wymaga więc od klientów zamrożenia środków. Warto też wiedzieć, że funduszu zamkniętego (tę formę mają fundusze z ochroną kapitału) nie kupimy tak łatwo jak otwartego. Istnieją w zasadzie dwie możliwości: subskrypcja certyfikatów przeprowadzana przez TFI oraz rynek wtórny. Subskrypcje robione są co jakiś czas (np. kilka razy do roku), a możliwość zakupu certyfikatów na GPW zależy od chęci ich sprzedaży przez obecnych posiadaczy.

Fundusze z ochroną kapitału mogą stanowić część bezpiecznego portfela inwestycyjnego. Jeśli chodzi o ryzyko i potencjalne zyski należy je umieścić w sąsiedztwie produktów strukturyzowanych. Ryzyko, że fundusz taki przyniesie stratę jest znacząco mniejsze niż w przypadku tradycyjnych otwartych funduszy.

4 thoughts on “Nie tylko struktury chronią kapitał

  1. sama juz nie wiem jak inwestowac, oszczedzac, przyszlo nam zyc w nielatwych czasach, ale moze te fundusze z ochrona kapitalu sa calkiem sensownym wyjsciem

  2. Ten portal jest gówno warty. Treść stworzona pod seo. Merytoryki żadnej. Kompletna porażka. Coraz więcej takich beznadziejnych portali wyrasta jak grzyby po deszczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>