Inwestycje razy dziesięć

Inwestycje razy dziesięć

W Dziesięciokrotce wszystko mnoży się przez 10. To jeden z prostszych do zrozumienia produktów regularnego oszczędzania na rynku.

Produkty inwestycyjne z regularną składką ubezpieczeniową cieszą się w Polsce sporym zainteresowaniem. Są jednym ze sposobów na lepszą emeryturę, nie wymagają dużego wkładu finansowego i uczą systematycznego oszczędzania, co w perspektywie słabości naszego systemu emerytalnego ma kolosalne znaczenie. Sporo takich ofert znajdziecie w menu Getin Banku, który wyspecjalizował się w przygotowywaniu ofert hybrydowych, w których część składki uiszcza się na starcie, a resztę spłacamy co miesiąc w ramach regularnego oszczędzania.

Ciekawą konstrukcję ma jeden z popularniejszych produktów tego typu: Dziesięciokrotka. Podobnie jak w przypadku wielu poprzednich inwestycji (np. Pareto, Libra, Lucro) mamy tutaj początkową wpłatę, a potem regularne składki uiszczane przez 10 lat, nowością jest za to fakt, że po wpłaceniu ostatniej składki nie otrzymujemy z powrotem kapitału i odsetek, następuje bowiem 5-letni okres bezskładkowy, w którym zebrany kapitał pracuje i dopiero po jego zakończeniu pieniądze trafiają do klientów.

Skąd nazwa Dziesięciokrotka? Otóż wszystko jest tutaj wielokrotnością dziesiątki, co znacznie ułatwia zrozumienie zasady działania produktu. Przez 10 lat trwa okres odsetkowy, 100 zł wynosi minimalna składka miesięczna, 1000 zł minimalna składka inicjująca, a 10 tys. zł to składka zainwestowana, od której naliczane będą zyski. Oczywiście jeśli klient zdecyduje się na miesięczną składkę w wysokości 200 zł, to wpłata początkowa wyniesie 2 tys. zł, a składka zainwestowana 20 tys. zł.

Warto zauważyć, że w przypadku Dziesięciokrotki (w Pareto tak nie było) kwota chroniona (czyli gwarantowana minimalna wypłata na koniec) obejmuje także pobrane w trakcie inwestycji opłaty. Co to oznacza dla klienta? Że na zakończenie otrzyma całość wpłaconych środków plus zyski, ale naliczone nie od tej kwoty, a od składki zainwestowanej, czyli 10 krotkości pierwszej wpłaty.

Na przykład dla kwot minimalnych będzie to 13 tys. zł (10 lat x 12 mies. x 100 zł +1000 zł składki inicjującej) plus zyski naliczane od kwoty 10 tys. zł (składka zainwestowana).

Zysk w Dziesięciokrotce zależny jest od notowań trzech indeksów opartych na giełdach Brazylii, Chin i Polski, pisaliśmy o nich już tutaj.

2 thoughts on “Inwestycje razy dziesięć

  1. mi sie podoba idea mnozenia razy dziesiec, chetnie zglebie temat, bo z tego co piszecie wyglada calkiem interesujaco

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>