Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem

Oprocentowanie lokat jest coraz mniej atrakcyjne, na obligacjach skarbowych kokosów też się nie dorobimy. Pytacie więc o alternatywy i zastanawiacie się, czy kupno mieszkania pod wynajem ma sens. Sprawdziliśmy.

Kupić w dobrej cenie kilka atrakcyjnych mieszkań, szybko je wynająć i mamy spokój, pieniądze same wpływają na konto i nie trzeba nic robić. Byłoby idealnie, ale rzeczywistość wygląda nieco odmiennie. Przede wszystkim samo kupno mieszkania jest dla wielu trudne,
a co dopiero kilku.

Jeśli jednak jesteśmy już zdecydowani i gotowi do takiej inwestycji, to w jakim mieście najlepiej ją przeprowadzić? Z danych zebranych przez portal domiporta.pl i firmę Open Finance wynika, że najlepiej pod tym względem wypada Warszawa. Wysokie ceny mieszkań są tutaj bilansowane przez najwyższe w kraju przychody z najmu, a po uwzględnieniu kosztów w postaci czynszu i podatku średnia rentowność netto z najmu mieszkania w stolicy wynosi 4,51 proc. W aktualnych warunkach znalezienie lokaty rocznej z choćby zbliżonym oprocentowaniem jest niemożliwe.

Ponad 4 proc. netto zarobić można też na mieszkaniu w Łodzi (4,12 proc.) i w Gdańsku (4,08 proc.). Z siedmiu badanych miast najsłabiej wypada Kraków (3,59 proc.), ale i tutaj zysk jest wyższy niż z najlepszych lokat, o wartościach średnich już nie wspominając.

Warto zaznaczyć, że dochody z najmu są bardzo stabilne, czego nie można powiedzieć o oprocentowaniu lokat, które zmienia się w zależności od decyzji Rady Polityki Pieniężnej i chęci banków do płacenia klientom wyższych procentów. Wskaźnik średniej rentowności netto wynajmu liczony jest od trzech lat i w tym czasie cały czas zawierał się w przedziale 3,8-4,2 proc.

Oczywiście wskaźnik rentowności najmu to wartość średnia i w żadnym wypadku nie powinniśmy oczekiwać, że każde kupione mieszkanie będzie przynosić takie dochody. Dobra inwestycja zwracać się będzie dużo lepiej, a słaba – dużo gorzej.

 Rozważając kupno mieszkania na wynajem należy mieć na uwadze nie tylko statystykę,
ale i wygodę. Zarządzanie mieszkaniem odległym od miejsca za mieszkania o 500 km będzie trudniejsze niż takim, które mamy na sąsiedniej ulicy. Wiele zależy też od najemców, jeśli źle trafimy to więcej będzie problemów niż zysków, ale to już opowieść na inny wpis.

26 thoughts on “Czy warto kupić mieszkanie pod wynajem?

 1. Ja kupilem mieszkanie w Lublinie w Centrum 83m2 w nowym budownicwie, wynajmuje za 2,5tys zl , place za kredyt ok 800zl i nie narzekam, polecam. Dobra lokalizacja i wysoki standard -to klucz do zarabiania

  1. Teraz popatrz jakim pasożytem jesteś. Nic nie wytwarzasz a jeszcze każesz sobie na czysto płacić 1700 zł. Szkodnik, pluc w twarz to malo.

   1. Nie stać Cię biedaku, to wynajmuj ruderę za 600 zł na obrzeżach. Kij Ci do tego kto za ile wypożycza swoje własne mienie.

    1. Dokładnie, jak ktoś ma łeb na karku to zarabia, a jak nie ma to tylko potrafi narzekać i obrażać innych, żałosne..

  2. To chyba musiałeś kupić to mieszkanie wiele lat temu. Kupując teraz takie mieszkanie na wynajem w Lublinie jeszcze byś dopłacał, bo kwota z wynajmu nie starczyłaby Ci na obsługę kredytu. Czynsz nie pokryłby raty kredytu.

 2. Dobrze jest kupować mieszkania w miastach gdzie jest dużo studentów. Oni ostatnio zdecydowanie rezygnują z akademików właśnie na rzecz mieszkań. Tylko w tym wypadku trzeba brać pod uwagę to, że student rzadko szanuje cudza własność i może okazać się, że trzeba będzie jeszcze dopłacić bo potrzebny będzie remont….

 3. Wynajem to nie taka bajka. Jeśli mieszkanie jest spore to są szanse, że wynajmujący posiedzą kilka lat. Jeśli małe to rotacja będzie tak duża/częsta, że po kolejnych wynajmujących po których trzeba się rozliczać, odświeżać mieszkanie i wykłócać o każdy grosz i rzecz, której to oni na pewno nie zepsuli, że się odechciewa bawić w ten biznes. No chyba, że stać kogoś na wynajęcie agencji która się tym zajmuje ale trzeba agencji zapłacić…czyli rentowność nijaka.

 4. Polecam książkę panów Sławka Muturi i Roberta Zduńczyka „Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości”. Tam dokładnie opisali, jak zarabiać na wynajmowaniu, kiedy zacząć – i czy w ogóle 😉 wynajem nieruchomości to nie taka bułka z masłem, jak niektórzy by chcieli. Tym bardziej przy tak napiętej sytuacji na rynku, jak teraz.

 5. Zależy jeszcze kto jak to tego podchodzi, można za małe ( stosunkowo) pieniądze wyremontować mieszkanie, które ma duże wzięcie, a można też zrobić ten biznes byle jak jeszcze z większymi sptratami, zależy jak kto woli :)

  zapraszam do siebie- bizneswomenn.blogspot.com

 6. Ja kupiłam z mężem mieszkanie dla studiującej córki na osiedlu Jasień w Gdansku. Dokładnie chodzi o Doilnę Potęgowską. już chyba w nowych mieszkań tam nie ma. Córka ma 1 pokój dla siebie a 2 pozostałe na wynajem. To dla nas iwnestycja w jej przyszłość. Jak była w jej wieku nie było mowy o byciu na swoim więc tym bardziej chciałam zeby miała lepiej.

 7. Wydaje mi się ze jeżeli masz taki pomysł to powinieneś kupić mieszkanie w jakiejś ciekawej promocji. Wtedy najlepiej na tym wyjdziesz. Wiem ze Ronson ma oferty specjalne dla różnych osiedli.

 8. Szukamy teraz coś dla siebie na koniec roku może pojawią sie oferty chociaż trochę korzystniejsze, trzeba patrzeć. Ale Dolina Potęgowska i Ronson na pewno warto spojrzeć

 9. Czapury, chyba zartujesz, kto mialby tam wynajmowac mieszkanie? przeciez to jak na koncu swiata i komunikacja rzadna, z latajacymi niemilosiernie mysliwcami nad glowami nie wspominajac ze tereny kupione za psi grosz bo kompletnie skazone. A zapomnialbym, na dokladke – w XXI wieku mamy w blokowisku SZAMBA, brak kanalizacji to skandal!nie dziwie sie ze cena tak niska

 10. Ja kupiłam mieszkania na os. lesnym w Czapurach i je wynajmuje. Kredyt sam się spłaca. Idealna inwestycja jak dla mnie.

 11. Nie ma co ukrywać, że nieruchomości są pod względem inwestycyjnym teraz rekordowo atrakcyjne, kwestia tego kto posiada na tyle wysoki kapitał, aby warto było w to wejść? JARTOM takich wycen nie ma od dawna – kwestia tego co dokładnie pokaże przyszlość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>