Pareto, czyli nie chwal (i nie krytykuj) dnia przed zachodem słońca

Pareto, czyli nie chwal (i nie krytykuj) dnia przed zachodem słońca

Niektóre powiedzenia z życia codziennego doskonale sprawdzają się także w świecie finansów. Jednym z nich jest przytoczone w tytule, które odnieść można do bardzo częstego zbyt pochopnego oceniania produktów inwestycyjnych.

W internecie można znaleźć bardzo dużo opinii na temat produktów inwestycyjnych krytykujących ich wyniki, mimo że dane produkty jeszcze się nie zakończyły. Najczęściej dostaje się długoterminowym inwestycjom takim jak Pareto.

Są one zwykle rozpisane na 10 lub 15 lat, od rozpoczęcia inwestycji minęło nie więcej niż 3-4 lata, a wiele osób już ogłasza wszem i wobec, że popełnili największy inwestycyjny błąd w swojej „karierze”, bo inwestycja nie przynosi zysków, bo indeks bazowy nie rośnie tak, jak tego oczekiwano.

O tym, skąd wezmą się zyski w inwestycji Pareto już pisaliśmy, więc teraz przypomnijmy to tylko pokrótce: aktywem bazowym Pareto jest strategia BNP Paribas New Frontier, oparta na czterech grupach instrumentów finansowych: akcjach , rynku nieruchomości, obligacjach i surowcach. Strategia ma zaimplementowany model do alokacji pomiędzy poszczególnymi instrumentami, który został stworzony amerykańskiego noblistę Harry’ego Markowitza. BNP Paribas New Frontier może generować zyski w każdych warunkach, ale najlepiej powodzi jej się w okresach, gdy są jasno określone trendy rynkowe.

Ocenianie indeksu po zaledwie kilku z kilkunastu lat trwania inwestycji jest właśnie takim chwaleniem (a raczej ganieniem go) dnia przed zachodem słońca. Indeksowi zdarzają się okresy dynamicznych wzrostów (np. 10 proc. w ciągu kilku miesięcy), jak i nagłych spadków, ale dopiero po zakończeniu inwestycji, będzie można powiedzieć, czy był to dobry wybór.

Warto się bowiem zastanowić, czy lepiej byłoby mieć inwestycję, której instrument bazowy notuje dobre wyniki w trakcie trwania, ale końcowy wynik jest słaby, czy odwrotnie. Nie twierdzimy, że tak akurat będzie w przypadku Pareto, zalecamy jednak ostrożność w wydawaniu pochopnych osądów.

3 thoughts on “Pareto, czyli nie chwal (i nie krytykuj) dnia przed zachodem słońca

  1. Jeśli przez 4 lata fundusz stracił 80% wpłaconych przez klienta pieniędzy, to trzeba być ciężkim frajerem by liczyć na to, że kiedykolwiek odrobi tę stratę. Tym bardziej, że przypadkiem przytradiło się to wszystkich funduszom z rodziny pareto i libra. Szwindel widoczny gołym okiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>