Samodzielna emerytura – czy to możliwe?

Samodzielna emerytura – czy to możliwe?

Coraz mniej optymistycznie wygląda obraz naszych przyszłych emerytur z ZUS-u. Nic dziwnego, że wpadacie na różne pomysły jakby tu sobie poradzić z tym fantem, coraz częściej pytacie, czy można wypisać się z ZUS-u.

Co jakiś czas media donoszą o historii osób, które w sądach walczą o prawo do wycofania się z ZUS-u. Nie chcą ani państwowych emerytur, ani uiszczania obowiązkowych składek, po prostu zamierzają radzić sobie sami. Okazuje się, że nie można tak o, wycofać się z ZUS-u, sądy uznają najczęściej, że polski system emerytalny opiera się o solidarność społeczną i nie można z niego zrezygnować.

O co chodzi z tą całą solidarnością społeczną? Niestety, nie jest tak, że wpłacane przez nas pieniądze są mądrze inwestowane i mnożą się w oczekiwaniu na to, by za lat kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt powrócić do naszych portfeli. Wszystkie środki, które każdego miesiąca 14 mln Polaków wpłaca do ZUS są natychmiastowo wykorzystywane na wypłacanie świadczeń dla aktualnie z nich korzystających.

Wyobraźmy sobie teraz, że połowa pracujących wycofuje się z ZUS-u, to by oznaczało spadek wysokości świadczeń o połowę. Nie chcielibyście chyba znaleźć się na miejscu tych emerytów lub by chodziło o Waszych rodziców, prawda?

Z tego samego powodu mało realne są też pomysły niektórych partii politycznych, by wprowadzić możliwość płacenia niższych składek w zamian za pogodzenie się z przyszłą niższą emeryturą. Aktualne wysokie składki są potrzebne, by obsługiwać aktualne wypłaty. Na emerytury obecnych 30-latków pracować będą ich dzieci. Problem jednak w tym, że jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i młodych ludzi, którzy w przyszłości mają finansować nasze emerytury jest coraz mniej.

Jak więc widzicie, obraz polskiego systemu emerytalnego nie jest kolorowy. Dlatego często Wam powtarzamy: warto samodzielnie zatroszczyć się o swoją przyszłość. Wpłacane do ZUS środki można nawet spisać na straty, a jeśli coś z nich dostaniemy to… potraktujmy to jako miłą niespodziankę.

4 thoughts on “Samodzielna emerytura – czy to możliwe?

  1. Szczera prawda system solidarny społecznie tylko świadczenia emerytalne coraz niższe. Dlatego warto wziąć pod uwagę dodatkowe rozwiązania jak samodzielne odkłanianie.

  2. NO jak człowiek sam nie zacznie oszczedzać to na stare lata nic z tego nie będzie miał. Taka prawda i trzeba to przyjąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>