Emerytura dla przedsiębiorcy

Emerytura dla przedsiębiorcy

Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie ma co liczyć na emeryturę z ZUS-u. Jeśli chcesz mieć spokojną starość, musisz zadbać o to samodzielnie.

Bez względu na wszystko, każdy przedsiębiorca musi co miesiąc odprowadzać składki ZUS. Nawet jeśli kontrahenci nie uiszczą faktur, a sprzedawcy nie sprzedadzą niczego, to ZUS i tak opłacić trzeba. Niektórym zdarzają się miesiące, w których zarobku jest mniej niż wynoszą składki, ale zapłacić je trzeba.

Regularnie co miesiąc przelewamy na konto ZUS-u duże kilkaset złotych w nadziei, że coś z tego będzie. Bo przecież systematyczność w oszczędzaniu to podstawa, a tutaj odkładamy pieniądze dokładnie co miesiąc, co powinno przynieść efekt w postaci wysokiej emerytury. Tak jednak nie jest. Emerytura dla przedsiębiorcy będzie w wielu przypadkach niższa od tej, którą otrzyma osoba na etacie.

Ale nawet jeśli firma działa świetnie i przynosi wysokie zyski, emerytura będzie tak samo niska, bo mało kto chce płacić wyższe składki. Nie będzie dla Was chyba niespodzianką, jeśli postawimy tezę, że o emeryturę zadbać musicie sami.

Tylko i wyłącznie samodzielne odkładanie pieniędzy jest w stanie zapewnić Wam godziwy żywot po zakończeniu okresu aktywności zawodowej. Pamiętajcie też o jednej ważnej zasadzie: im wcześniej rozpoczniecie oszczędzanie na emeryturę, tym lepiej, bo działać będzie opisywany przez nas już kilka razy tzw. procent składany. Taki krok pozwoli Wam na uniknięcie drastycznego obniżenia poziomu życia po przejściu na emeryturę. W najgorszej sytuacji są osoby, których firma odnosi sukces. Tu bowiem obniżka będzie największa. Wyobraźcie sobie, że zarabiacie kilkanaście tys. zł miesięcznie, a po przejściu na emeryturę musicie utrzymać się za 800 zł.

Rozwiązaniem byłoby dobrowolne płacenie wyższych składek ZUS-owskich w okresie gdy firma przynosi dobre wyniki. Lepiej jednak samodzielnie odkładać. Można wybrać któryś z dostępnych na rynku programów regularnego oszczędzania – wtedy jedyne co musimy robić to każdego miesiąca przelać odpowiednią kwotę. Bardziej świadomi inwestorzy mogą samodzielnie i aktywnie obracać funduszami inwestycyjnymi, czy innymi instrumentami finansowymi. Najważniejsze jednak jest, by nie siedzieć z założonymi rękoma.

7 thoughts on “Emerytura dla przedsiębiorcy

  1. Może powinniśmy znieść składkę emerytalną i niech każdy oszczędza na emeryturę jak chce, bo po ostatnich zmianach to niewiele z emerytury będzie miał każdy obywatel.

  2. JA mam działalność ale prawdę mowiąc nie zarabiam na niej za dużo dlatego jeszcze na emeryturę nie zaczęłam odkładać. Prawda jest taka, ze powinnam więc fajnie, ze przypominacie.

  3. Dzień Dobry Państwu. Kochani ja chyba już jakieś 3 lata temu o własnym oszczędzaniu pisałem bo jak wiadomo nasza emerytura jaka by nie była to chyba lepiej jest mieć więcej i dzisiaj pomyśleć o tym właśnie kiedy mamy na to jeszcze siłę bo latka niestety lecą. Ja pracuję na etacie jednak świadomy jestem tego co dzieje się w naszym systemie emerytalnym i z naszym Prawem Pracy który nie wiadomo dlaczego podnosi nam wiek emerytalny a w zasadzie robi to rząd okradając Nas w biały dzień i wyprzedzając fakty opłacam własny program emerytalny i raczej nie będę czekał na śmierć lecz pozwolę sobie na jakiś luz w latach starości. Pozdrawiam….

  4. Witam.A gdzie tu odkładać te oszczędności,bo ja nie mam pojęcia.Założyłem ponad 10 lat temu 3 filar w Commercial,potem to się połączyło z Avivą. Po tym okresie zrezygnowałem z tego filaru i wypłaciłem pieniądze.I co sie okazało?pieniędzy mam mniej jak wpłaciłem ,nie mówiąc już o odsetkach.Jak sie dowiedziałem później ,to był fundusz z ubezpieczeniem na życie,ale jak go zakładałem to mi mówiono że to fundusz emerytalny. Po co mi fundusz na życie,po mojej śmierci to rodzina ma płakać a nie się cieszyć. Innym razem chciałem odłożyć oszczędności dla dzieci.Miałem kolaty w banku PKO BP. Oprocentowanie było takie sobie,jak wszędzie,ale pani z banku namówiła mnie żebym wykupił fundusz TFI SA w ich banku. Posłuchałem się jej bo mówiła że to dobra inwestycja i zyski będą większe niż na lokacie. Wpłaciłem 30 500 zł.To było 7 lat temu. Po siedmiu latach sprawdziłem ile mam już zysku i okazało się że mam mniej jak wpłaciłem,mam mniej 6000 zł,a gdzie moje odsetki?Pracownik banku tłumaczy sie kryzysem,a co mnie obchodzi kryzys,wszyscy pracownicy banku braci cały czas pensje mimo że moje i innych ludzi pieniądze przynosiły straty. Ja juz nie ufam bankom,moze okazać się jak na Cyprze że komuś do głowy przyjdzie pomysł łatania dziury budżetowej pieniedzmi z lokat obywateli. Czas przepędzić tą chołotę co niszczy kraj i ich obywateli. Na tym kończę i pozdrawiam bo juz mnie bierze kurwi -ca jak na to wszystko patrzę.

    1. Ryśku z Klanu, naprawdę współczuję tak nieudanych inwestycji, polecam czytać, sprawdzać i jednak inwestować. Trafiłeś w dobre miejsce, Poradnik Inwestowania to dobry początek na drodze do sukcesu … finansowego. A co do emerytury, to bez oszczędzania nie mam co liczyć na spokojną starość. Pozdrawiam Hanka.

  5. Jaasne… tylko nie wiem dlaczego ktoś zakłada że działalność to kokosy, które wystarczą do późnej starości. Znacząca ilość przedsiębiorstw to jednoosobowe firmy, gdzie dość często są zakładane pod przymusem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>