Co dalej z OFE?

Co dalej z OFE

Rząd planuje wykluczyć z portfela Otwartych Funduszy Emerytalnych obligacje skarbowe. Gdzie fundusze znajdą zastępstwo dla bezpiecznych inwestycji?

Ponad 40 proc. portfela OFE stanowią dziś obligacje skarbowe, które rząd zamierza przenieść do ZUS-u, co de facto oznacza ich umorzenie. Ale trudno wyobrazić sobie portfele emerytalne bez bezpiecznych instrumentów finansowych, zarządzający funduszami mają więc dziś nie lada problem, bo muszą znaleźć takie aktywa, które zapewniając bezpieczeństwo środków klientów, dając przy tym przyzwoite stopy zwrotu.

Pierwsze co przychodzi na myśl gdy myślimy o bezpiecznych inwestycjach, to bankowe lokaty. Ale OFE już w nich trzymają środki (po umorzeniu obligacji skarbowych depozyty stanowić będą kilkanaście proc. aktywów) i raczej bardzo zaangażowania tam nie zwiększą.

Bardziej możliwe jest rozszerzenie spektrum inwestycyjnego o obligacje komunalne i korporacyjne, a może nawet o hipoteczne listy zastawne. Każdy z tych kroków oznaczałby znaczne przyśpieszenie rozwoju dla danego sektora na polskim rynku.

Pamiętajmy jednak, że ostateczne ustalenia nie zostały jeszcze podjęte. Pytanie pierwsze brzmi: jakie dokładnie możliwości inwestycyjne będą miały OFE w nowej rzeczywistości? Czy będą mogły nabywać np. obligacje skarbowe innych państw? Jakie limity inwestycyjne zostaną im narzucone? Pytań jest w tej chwili właściwie więcej niż odpowiedzi.

Tradycyjnie powtórzymy to, co wielokrotnie już pisaliśmy. Jeśli chodzi o emeryturę, to nie liczcie na tę, którą dostaniecie od państwa. Traktujcie ją jako dodatek do tej, którą odłożycie sobie sami.

2 thoughts on “Co dalej z OFE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>