Libra – co to za indeks?

Libra – co to za indeks?

Dostaliśmy ostatnio kilka maili z prośbą o wyjaśnienie, na czym polega indeks BNP Paribas Libra Emerging Markets PLN ER, na którym oparta jest inwestycja Libra. Zapraszamy więc do lektury.

Na początek kilka zdań wprowadzenia na temat samej Libry. To program regularnego oszczędzania rozpisany na 10 lub 15 lat (w ofercie były obie wersje), w którym na początku klient wpłaca 20 proc. inwestycji, a resztę wnosi w formie comiesięcznych składek. Unikalną cechą jest, że od pierwszych dni zyski naliczane są od całej kwoty. Warto przemyśleć decyzję o wejściu w taką inwestycję, bo rezygnacja z niego przed końcem wiąże się z opłatami, które w pierwszych latach często wynoszą nawet 100 proc.

Ostateczny wynik z inwestycji naliczany będzie od razu od całej kwoty (pomniejszonej o prowizje), a to, ile klient zarobi, zależeć będzie od notowań indeksu BNP Paribas Libra Emerging Markets PLN ER. Czym jest ta strategia? To specjalnie opracowany indeks powiązany z notowaniami akcji krajów rozwijających się i obligacjami amerykańskimi.

Strategia ma możliwość alokacji aktywów w zależności od sytuacji na rynkach. W czasie trendu wzrostowego na giełdzie, zwiększa ekspozycję na ten rynek i może generować atrakcyjne stopy zwrotu. W momencie zmiany trendu na rynku, indeks przerzuca kapitał do obligacji amerykańskich.

Taka konstrukcja ma pozwolić na generowanie zysku bez względu na koniunkturę rynkową. W okresie spadków na giełdach obligacje zapewnią ochronę kapitału, a gdy na giełdach panuje okres prosperity, strategia BNP Paribas Libra Emerging Markets PLN ER może przynosić zyski związane ze wzrostami notowań akcji.

3 thoughts on “Libra – co to za indeks?

  1. May I simply say what a relief to find someone who truly understands what they’re talking about over the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important. More people should check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular given that you most certainly possess the gift.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>