Bitcoin – wysokie zyski i… duże ryzyko

Bitcoin – wysokie zyski i... duże ryzyko1

Wirtualny pieniądz może generować bardzo wysokie realne zyski. Ale jak są wysokie zyski, to mogą pojawić się i ogromne straty. One też będą realne.

Swego czasu pisaliśmy już na Poradniku Inwestowaniu o wirtualnej walucie Bitcoin, ostrzegając wówczas m.in., że szansa na wysokie zyski z inwestycji w tę walutę łączy się z wysokim ryzykiem utraty kapitału. Informowaliśmy także, że osoby, które weszły w ten temat na początku mogą teraz liczyć wysokie zyski. Co jakiś czas pytacie w mailach, czy rzeczywiście są tacy ludzie i ile zarobili.

No i proszę, pod koniec października media doniosły, że Kristoffer Koch z Norwegii w 2009 r. kupił za 150 norweskich koron 5 tys. bitcoinów i… zapomniał o nich. Klasyka strategii „kup i zapomnij”. Kilka lat później o bitcoinach zrobiło się głośniej i młody Norweg przypomniał sobie o swoim zakupie.

Musiał mieć ciekawą minę, gdy dowiedział się, że wg aktualnej wartości jego niecałe 30 dolarów (taką równowartość zainwestował w bitcoiny w 2009 r.) urosło do niebagatelnej kwoty… blisko 900 tys. dolarów! A wiecie, ile dziś warte jest 5 tys. bitcoinów? Ponad 1,5 mln dolarów!

Robi wrażenie, prawda? Od początku października notowania bitcoinów wzrosły niemal trzykrotnie. To bardzo dużo, ale wiąże się to z dużym ryzykiem spadków. Za tydzień czy dwa bitcoin może być wart nie ponad 300 dolarów, a np. 20.

Tym, którzy na PoradnikInwestowania.pl zaglądają rzadko przypominamy, że bitcoin to wirtualna waluta stworzona w oparciu o kryptologię. Nie ma ona banku centralnego i nie podlega kontroli żadnego urzędu lub rządu. Pozwala na dokonywanie anonimowych płatności w internecie, a ostatnio coraz częściej także poza nim.

5 thoughts on “Bitcoin – wysokie zyski i… duże ryzyko

  1. w rogu ekranu mam notowania bitcoin, w czasie lektury tego „artykułu” zarobiłem na bitcoin więcej niż cały „poradnikinwestowania.pl” jest wart 😉

  2. Z anonimowością to lekka przesada. Większość transakcji da się przypisać konkretnym osobom i firmom. Oczywiście są sposoby na anonimizowanie całkowite transakcji, ale domyślnie szereg transakcji da się powiązać. Giełdy wymagają potwierdzania tożsamości itp. Trzeba się mocno postarać, żeby zachować anonimowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>