Pareto, czyli tu 20, a tam 80

Pareto, czyli tu 20, a tam 80

Regularne inwestowanie zyskuje w naszym kraju na popularności. Często pytacie o różne programy regularnego oszczędzania, najwięcej pytań dotyczy Pareto, który był dostępny m.in. w sieciach Getin Banku, Noble Banku i Open Finance.

Inwestycja Pareto była pionierskim rozwiązaniem na polskim rynku. Jako pierwsza oferowała regularne oszczędzanie, w którym zyski już od początku naliczane są od całości wpłaconych środków. Od nazwy pierwszego produktu wszystkie przyszłe podobne rozwiązania często określa się mianem produktów typu Pareto. I ma to sens, bo zasada rządząca tymi inwestycjami wiąże się ze znaną szerzej zasadą Pareto, której autorem był włoski ekonomista Vilfredo Pareto. Policzył on, że 80 proc. majątku jego kraju jest w posiadaniu najbogatszych 20 proc. mieszkańców.

W przypadku produktów regularnego inwestowania typu Pareto proporcje 80/20 również są obecne. Chodzi o to, że na początku inwestycji klient wpłaca 20 proc. całkowitej kwoty, a pozostałe 80 proc. uiszcza w comiesięcznych ratach jak w normalnym programie oszczędnościowym. Warte zaznaczenia jest jednak, że na zyski klienta od początku pracuje całość (pomniejszona o opłaty administracyjne).

Warto pamiętać, że we wszystkich programach regularnego oszczędzania są opłaty, które mają zmotywować klientów do nie wycofywania środków przed datą zapadalności. Dlatego za wycofanie się z umowy są stosowane opłaty likwidacyjne. Mają one za zadanie zmotywować klienta to długoterminowego oszczędzania. Na przykład przez trzy pierwsze lata rezygnacja z inwestycji oznacza stratę wszystkich wpłaconych pieniędzy. W kolejnych latach opłata jest coraz niższa i np. w przypadku 15-letnich regularów spada poniżej poziomu 5 proc. po 10 latach. Nie jest to jednak cecha odróżniająca produkty typu Pareto od tradycyjnych programów regularnego oszczędzania, podobne obostrzenia występują w produktach firm Aegon, Axa i innych.

Instrumentem bazowym, od którego zależeć będzie wynik inwestycji w Pareto, jest strategia BNP Paribas New Frontier. Jest to indeks oparty na czterech grupach aktywów: akcjach (indeksy DJ EURO STOXX 50, S&P 500, Topix, S&P BRIC 40), spółkach związanych z rynkiem nieruchomości (indeks EPRA Euro Zone), obligacjach (indeks iBoxx 5-7) i surowcach (indeks DCI BNP Paribas Enhanced). Ale o samym indeksie już dokładniej pisaliśmy, więc zapraszamy do lektury artykułu z kwietnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>