Gdzie szukać kredytów Mieszkanie dla Młodych?

Gdzie szukać kredytów Mieszkanie dla Młodych

Choć wnioski o kredyty hipoteczne z rządowymi dopłatami Mieszkanie dla Młodych można już składać od początku roku, w wielu bankach wciąż jeszcze nie ma takiej opcji. Dlaczego i kiedy może się ona pojawić? Odpowiadamy.

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie mogą otrzymać od skarbu państwa 10 do 20 proc. wartości kupowanego mieszkania. Oczywiście dopłaty nie będą przysługiwać wszystkim, a tylko tym, którzy spełnią warunki ustawy. Przede wszystkim program „Mieszkanie dla Młodych” jest dla młodych, a tych ustawa definiuje jako maksymalnie 35-latków. Na dodatek, by ubiegać się o pomoc nie można wcześniej być właścicielem nieruchomości mieszkalnej.

Dopłaty otrzymać będą mogli kredytobiorcy kupujący mieszkanie o powierzchni do 75 metrów kwadratowych lub domy o powierzchni do 100 metrów kwadratowych (o 10 mkw więcej dla osób/rodzin z trójką dzieci). Ważne jednak, że mieszkanie musi być kupione od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym.

W mailach do Poradnika Inwestowania coraz częściej pytacie, gdzie szukać takiego kredytu, bo w Waszym banku Mieszkania dla Młodych jeszcze nie ma. Spokojnie, zachowajcie cierpliwość. Aby bank mógł oferować kredyty MdM musi najpierw podpisać z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (jest swego rodzaju opiekunem programu) umowę, a to wymaga trochę pracy. Trzeba przygotować wzory umów, procedur itd.

Dajcie bankom trochę czasu, przewidujemy, że do końca pierwszego kwartału MdM w swojej ofercie będzie mieć co najmniej 7-8 instytucji. Jeśli macie już upatrzone mieszkanie to warto wiedzieć, że możecie już podpisać umowę przedwstępną, czyli deweloperską. Pamiętajcie jednak, że umowa taka musi zawierać termin przeniesienia na nabywcę prawa własności, a ze względu na to, że nie wiadomo jeszcze, kiedy znajdziecie kredyt, zadbajcie, by data była dość odległa. W między czasie można też zbierać niezbędne dokumenty i przygotowywać się do składania wniosku kredytowego.

6 thoughts on “Gdzie szukać kredytów Mieszkanie dla Młodych?

  1. No ja też na poważnie zastanawiam się gdzie szukać wkładu własnego. NIby wiedziałam, że będzie on konieczny ale nie zdawałam sobie sprawy z trudnościami jakie za tym ida

  2. Mi na szcześćie jeszcze w zeszłym roku udało sie dostać kredyt w skoku Chmielewskiego więc całe oszczędności pójdą na remont a nie na wkład własny

  3. Nic na siłę warto poczekać by wykorzystać możliwość. Tak jak w artykule zebrać dokumenty a wtedy szybciej wszystko się załatwi.

  4. warto skontaktować sie z kimś kto ma dużą wiedzę na temat bieżących ofert banków np z doradcą z open finance, sam korzystałem z takiej własnie pomocy suzkajac kreytu hipotetecznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>