Dziesięciokrotka, czyli razy dziesięć

Dziesięciokrotka, czyli razy dziesięć

Nazwy produktów finansowych często są mocno skomplikowane i nic inwestorom nie mówią. Inaczej jest w przypadku Dziesięciokrotki od Getin Banku, w której wszystko mnożymy razy dziesięć.

Pierwsze dziesięć w tej inwestycji pojawia się gdy spojrzymy na horyzont inwestycyjny – Dziesięciokrotka to produkt, w którym klient przez dziesięć lat wpłaca pieniądze (nie muszą to być duże kwoty). Warto jednak pamiętać, że po tym czasie produkt się nie kończy, tylko następuje pięć lat tzw. kresu bezskładkowego. W tym okresie pieniądze po prostu procentują.

10 proc., a potem 10 lat

Kolejne dziesiątki mamy w sposobie działania inwestycji. Tak więc na samym jej początku klient musi wyłożyć 10 proc. docelowej kwoty inwestycji, a resztę spłacać będzie przez rzeczone 10 lat.

Minimalna składka miesięczna wynosi 100 zł, a odpowiadająca jej składka inicjująca (uiszczana na początku) jest dziesięciokrotnie wyższa – to 1000 złotych. Składka zainwestowana (czyli ta, od której naliczane będą zyski) to dziesięciokrotność składki inicjującej, czyli w przypadku zadeklarowania w/w minimalnych kwot, będzie to 10 tys. zł.

Trzeba jednak pamiętać, że „składka zainwestowana” rozumiana jest przez bank nie jako suma wpłat klienta, a jako suma wpłat pomniejszona o pobrane opłaty. Warto jednak zaznaczyć, że choć odsetki naliczane są od „składki zainwestowanej”, to gwarancja kapitału obejmuje też opłaty, czyli w przypadku niepowodzenia inwestycji, klient otrzyma po jej zakończeniu wszystko co wpłacił od początku.

Trzy indeksy w jednym

Dziesięciokrotka oparta jest na trzech indeksach powiązanych z giełdami Brazylii, Chin i Polski. Są to niezależne indeksy wyliczane przez Nomura International plc. Mają one wbudowany mechanizm ograniczenia zmienności, który zmniejsza straty w razie spadków na parkietach.

Korzystne dla klienta jest też to, że w konstrukcję Dziesięciokrotki wbudowano mechanizm nazywany „lookback”. Chodzi o to, że końcowy zysk wyliczany jest nie z ustalonego z góry odczytu, ale z najwyższego wyniku z pięciu obserwacji, które dokonywane są co pół roku w ostatnich dwóch latach trwania. Dzięki temu, w przypadku wahań indeksów zyski będą chronione.

7 thoughts on “Dziesięciokrotka, czyli razy dziesięć

  1. razy dziesiec to jak dla mnie jest juz konkretnie, zainteresowaliscie mnie, musze wiecej poczytac na ten temat

  2. Warto pomyśleć o długofalowej inwestycji chociażby na studia dzieci. Teraz powinno się planować długofalowo.

  3. Kolejny produkt warty rozważenia/ Koniecznie muszę się wziąć za oszczędzanie więc może długofalowy produk by się nadał.

  4. z tego co widzę pracownicy GetinBank mają bardzo dobre zdanie o swoim banku, gorzej z klientami, ciekawe co się stanie gdy klient będzie chciał wyciągnąć kasę przed czasem ? proszę odpowiedzieć drodzy pracownicy GETIN

    1. pewnie straci z 80% wpłaconych środków i o :( tutaj zarobić ma Czarnecki a nie jakiś Kowalski z bloku z płyty:/

  5. Składka inicjująca 1000zł, plus ((12×100 zł) x 10 lat), to wg moich obliczeń 13000 tys. zł.

    Autor natomiast pisze o gwarancji dot. kwoty 10 tys. zł. Reszta to rozumiem opłaty związane z produktem, tak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>