Kratka znów w modzie

Kratka znów w modzie

Przedsiębiorcy znów mogą odliczać 100 proc. podatku VAT od zakupu samochodu firmowego. Trzeba się jednak śpieszyć, bo ulga szybko zniknie.

Samochód kompaktowy z kratką jakiś czas temu stał się powszechnym widokiem. Co więcej, na ulicach można było spotkać nawet auta sportowe z tym udogodnieniem. Oczywiście kupujący te samochody nie zakładali kratki ze względów funkcjonalnych, a ze względu na pieniądze – auto z homologacją ciężarową pozwala zapłacić mniejszy podatek VAT, była to więc spora pokusa.

Od początku 2014 r. możliwość taka znów wróciła, nie dziwcie się więc reklamom dilerów, którzy przygotowali samochody spełniające warunki ustawy, czyli z homologacją ciężarową. Jeśli na liście dostępnych aut spodziewacie się samych dostawczaków, to jesteście w błędzie.

Wg firmy Samar zajmującej się monitorowaniem rynku motoryzacyjnego, na liście dotępnych modeli znajdują się m.in. Audi A5 Sportback, Audi A7, BMW serii X, Ford Mondeo hatchback/kombi, Opel Insignia kombi oraz Skoda Superb i Porsche Cayenne, które nie wymagają nawet zakładania kratki.

Trzeba się jednak śpieszyć, bo Ministerstwo Finansów chce uszczelnić lukę w prawie jak najszybciej, prawdopodobnie poprawiona ustawa zacznie obowiązywać już od początku marca, czasu na korzystny zakup samochodu nie ma więc wiele.

W proponowanych zmianach pełen VAT odliczać będzie można tylko jeśli samochód będzie wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych – w takiej sytuacji przedsiębiorca będzie miał pełne prawo do odliczenia VAT-u zarówno od zakupu samochodu, jak i potem przy rozliczaniu kosztów napraw czy tankowania. W przypadku samochodów wykorzystywanych do celów służbowych i prywatnych odliczeniu podlega tylko 50 proc. ceny nabycia auta i 50 proc. od kupowanego paliwa.

4 thoughts on “Kratka znów w modzie

  1. Ja nie roumiem dlaczego z tgeo pomysłu wcześniej się wycofali. Przecież nowe auta się nie sprzedają a przedsiębiorcy i tak zawsze pod górkę mają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>